PoradyRozłóż wokół roślin, a ślimaki będą trzymały się z daleka. Moja mama zawsze tak robi

Rozłóż wokół roślin, a ślimaki będą trzymały się z daleka. Moja mama zawsze tak robi

miedź na ślimaki fot. getty images
miedź na ślimaki fot. getty images

26.05.2023 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślimaki, choć bywają pożyteczne, przez ogrodników są uważane za groźne szkodniki. Wszystko przez to, że potrafią spowodować naprawdę ogromne spustoszenie w uprawach. Wśród skutecznych sposobów na ślimaki, które nie uśmiercają tych stworzeń, jest miedź. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać.

Pojawienie się ślimaków w ogrodzie, szczególnie tych bez skorup, zwykle nie zwiastuje niczego dobrego. Ogrodnicy mają do wyboru kilka metod zwalczania szkodników. Niektóre wiążą się z uśmierceniem ich (często w dość niehumanitarny sposób). Istnieją jednak proste pułapki oraz triki na odstraszenie ślimaków, które są równie skuteczne i nie wymagają zabijania ich. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz wykorzystać miedź. To bardzo skuteczny sposób.

Jakie szkody wyrządzają ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki żerują głównie wieczorami oraz w nocy. W ciągu dnia chowają się w chłodnych i wilgotnych miejscach. Raczej nie przyłapiesz ich na gorącym uczynku, ale bardzo łatwo poznasz, że dobrały się do roślin. Na większych liściach szkodniki pozostawiają spore, nieregularne dziury. Mniejsze sadzonki są w stanie pożreć w całości w ciągu jednej nocy. Ślimaki najchętniej żerują na owocach i warzywach, w tym na kapuście, sałacie, burakach ćwikłowych, malinach czy truskawkach. Nie gardzą również kwiatami, np. aksamitkami, astrami, nasturcjami oraz liliami.

Miedź to świetny sposób na ślimaki. Fot. Genialne.pl
Miedź to świetny sposób na ślimaki. Fot. Genialne.pl

Jak miedź działa na ślimaki?

Jedną z prostych i humanitarnych metod odstraszenia ślimaków jest zastosowanie miedzi. Załóż na rośliny miedziane obręcze lub kup taśmę miedzianą i rozwiń ją na ziemi wokół upraw, którym zagrażają ślimaki. Naukowcy uważają, że unikają one miedzi, ponieważ wchodzi ona w reakcję z ich śluzem. W efekcie najprawdopodobniej dochodzi do powstania związków drażniących szkodniki lub powodujących porażenie ich impulsami elektrycznymi. O ile miedziane obręcze są dość drogie (jednak chronią rośliny przez wiele lat), o tyle taśma miedziana jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Jedna rolka kosztuje ok. 20-25 zł.

miedź na ślimaki, fot. Getty Images/Freepik
miedź na ślimaki, fot. Getty Images/Freepik

Co, jeśli nie miedź na ślimaki?

Istnieje jeszcze kilka, prostych i tanich sposobów na odstraszenie ślimaków.

  • Użyj owoców cytrusowych. Kup pomarańczę lub grejpfruta, wyciśnij sok, a następnie ułóż pustą skórkę w okolicy roślin atakowanych przez ślimaki. Cytrusy wabią ślimaki. Przynajmniej raz dziennie sprawdzaj swoją przynętę i wynoś ucztujące na niej szkodniki daleko od swoich upraw.
  • Rozsyp na ziemi wokół roślin fusy po kawie lub pokruszone skorupki jaj. Ślimaki nie radzą sobie z sypkim podłożem i będą omijać je z daleka.
  • Stwórz domową pułapkę na ślimaki. Jednym ze sprawdzonych patentów jest ustawienie w ogrodzie ponacinanej butelki z niewielką ilością piwa. Kiedy ślimaki zjawią się w takiej pułapce, wystarczy tylko ją opróżnić z dala od ogrodu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także