Mieszam trzy składniki. Domowy płyn szybko usuwa zacieki z kafelków

Mieszam trzy składniki. Domowy płyn szybko usuwa zacieki z kafelków

Kobieta czyści kafle łazienkowe.
Kobieta czyści kafle łazienkowe.
Źródło zdjęć: © Freepik | Freepik
05.01.2024 15:08

Nowy rok to czas gruntownych porządków. Warto przyjrzeć się miejscom, które na co dzień nie są zbyt dokładnie czyszczone. Wśród nich znajdują się na przykład kafle łazienkowe. Wyjaśniamy, jak przywrócić im dawny blask.

Większość osób myje podłogi w swoim domu co najmniej raz w tygodniu, ale niewiele osób regularnie czyści glazurę, zwłaszcza w łazience. Mycie kafli łazienkowych to zadanie, które wymaga sporo pracy, a efekt końcowy nie zawsze jest zadowalający — często po myciu na kafelkach pojawiają się nieestetyczne smugi. Na szczęście, ten problem można rozwiązać w łatwy sposób.

Czym czyścić kafle łazienkowe?

Kafle łazienkowe są pokryte lakierem, który chroni ich kruchą powierzchnię przed uszkodzeniami i przede wszystkim przed pochłanianiem wody. Do mycia kafli powinno się używać miękkiej ściereczki z mikrofibry, ponieważ zwykła gąbka jest zbyt ostra i może uszkodzić powierzchnię. Po umyciu kafli mogą pojawić się na nich zacieki, przez co glazura wygląda jeszcze gorzej niż przed czyszczeniem. Aby temu zapobiec, zaraz po umyciu powinno się wytrzeć je do sucha. Niestety, to dość czasochłonne zadanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowy płyn do mycia kafli z trzech składników

Można tego uniknąć, przygotowując domowy płyn do mycia kafli. Jak go zrobić? Wlej do miski trzy litry ciepłej wody, dodaj do niej łyżkę płynu do mycia naczyń i łyżkę nabłyszczacza do zmywarek. Jak sama nazwa wskazuje, płyn nabłyszczy kafle i nie pozostawi na nich zacieków. Efekt będzie taki sam, jak po zastosowaniu nabłyszczacza na naczyniach.

Jeśli kafle w twojej łazience nie były myte od długiego czasu i na uszczelkach zaczęła pojawiać się pleśń, konieczne może być użycie mocniejszych środków czystości. Kafle będą czyste i błyszczące, jeśli do ich umycia wykorzystasz tabletkę do zmywarki. Zawiera sodę i kwasek cytrynowy, które usuną wiązki pleśni. W droższych tabletach typu all in one znajduje się także nabłyszczacz, dzięki któremu po umyciu na kaflach nie będzie zacieków.

Wystarczy rozpuścić tabletkę do zmywarki w trzech lub czterech litrach ciepłej wody, a następnie przetrzeć kafle miękką ściereczką zanurzoną w przygotowanym roztworze. Polerowanie nie będzie już konieczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także