PoradySprzątaniePrzypadkiem rozlałam w kuchni. Płytki lśniły jak nigdy, więc teraz stosuję na co dzień

Przypadkiem rozlałam w kuchni. Płytki lśniły jak nigdy, więc teraz stosuję na co dzień

Utrzymanie lśniących płytek w łazience i kuchni to nie lada wyczyn. W tych pomieszczeniach zazwyczaj używamy produktów, które niefortunnie lądują na podłodze i tworzą zacieki oraz plamy. Ciągłe mycie nie jest nam na rękę, dlatego warto zastosować środki, które zapewnią płytkom warstwę ochronną. Większość "detergentów" znajdziesz w domu.

Jak umyć jasne płytki?
Jak umyć jasne płytki?
Źródło zdjęć: © Freepik | oulaphone

Płytki ceramiczne są układane głównie w kuchniach i łazienkach, choć coraz więcej osób decyduje się na nie w innych pomieszczeniach. Powodów jest wiele, lecz ten, który przoduje to fakt, że płytki bardzo łatwo się czyści. Jeśli coś na nie rozlejemy, plamy łatwo usunąć, a materiał nie nasiąka, jak to bywa w przypadku innych rodzajów tworzywa. Jedyną ich wadą jest utrata blasku, przez co stają się matowe i mniej estetyczne. Czy da się je jakoś nabłyszczyć na dłuższy czas? Pewnie, że tak! Trzeba jedynie wiedzieć, jakiego produktu użyć.

Mycie płytek stanie się przyjemnością

Kluczową czynnością przed myciem każdej powierzchni w domu jest usuniecie kurzu, i drobnych śmieci. Bez tego mycie na mokro nie ma sensu, gdyż jedynie rozetrzemy brud, a po wyschnięciu cała podłoga ponownie będzie matowa i pełna zacieków. Ścieranie na mokro powinno być wykonywane minimum raz w tygodniu, lecz warto robić to częściej. Co jakiś czas trzeba przeprowadzić generalne oczyszczanie fug, które bardzo łatwo łapią zabrudzenia i zmieniają kolor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z cytrynami, który koniecznie musisz poznać

Przed myciem przygotuj mop i sprawdź, czy nie jest brudny. Czasami złe narzędzie (w tym wypadku brudne) może sprawić, że efekt końcowy będzie znacznie gorszy, niż się spodziewasz. Sposobów na oczyszczanie płytek jest wiele, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pierwszy z nich to tradycyjna mieszanka wody z odrobiną octu spirytusowego. Warto wzbogacić ją o sok z cytryny, który nieco zamaskuje nieprzyjemny zapach. Szacuje się, że na jedno wiaderko wody najlepiej wlać ¾ szklanki octu, wzbogaconego o kilka łyżek soku z cytryny.

Płytki będą lśnić jak nigdy

Jeśli widzisz na podłodze jakieś większe zabrudzenia, warto skorzystać z mieszanki, która radzi sobie jak sklepowy odplamiacz. Mowa o peelingu z sody oczyszczonej, która jak pewnie wiesz, jest niezastąpionym proszkiem, którym jesteś w stanie oczyścić każdą domową powierzchnię. Zacznij od zmieszania ¼ szklanki sody z łyżką płynu do naczyń i dwoma litrami ciepłej wody. Solidnie mocz mop w tym roztworze i przecieraj płytki, aż nie będzie na nich żadnego zabrudzenia.

Ostatni i najbardziej zadziwiający trik, to wykorzystanie płynu do płukania jamy ustnej. Odkrywca tego sposobu musiał być w prawdziwej desperacji, by sięgnąć po taki produkt, lecz jak się okazuje, jest on na tyle skuteczny, że coraz więcej osób zaczyna go stosować. Wystarczą 3 miarki płynu na 2 litry wody, by po wyschnięciu płytki były błyszczące niczym tafla wody.