PoradySprzątanieDodaj cztery łyżki do wody i umyj podłogę. W święta goście będą pod wrażeniem

Dodaj cztery łyżki do wody i umyj podłogę. W święta goście będą pod wrażeniem

Mycie paneli podłogowych.
Mycie paneli podłogowych.
Źródło zdjęć: © Freepik | neclear_lily
03.12.2023 09:48, aktualizacja: 03.12.2023 15:47

Nie lubię, gdy moje panele mimo ciągłego mycia mają nieestetyczne smugi. Specjalne płyny nabłyszczające nie pomagają, a moja podłoga wygląda, jakby nie była myta od kilku tygodni. Jedyny produkt, który radzi sobie z tym problemem to kuchenny składnik, który z pewnością również masz w swojej szafce.

Mycie podłóg nie należy do najprzyjemniejszych czynności, lecz jest bardzo potrzebne. Jeśli dom jest wysprzątany, a podłoga brudna i zszarzała, to całe wnętrze traci w oczach. Czasami mycie wodą z płynem do podłóg nic nie daje, gdyż zacieki i szara poświata w dalszym ciągu szpecą powierzchnię. Aby uwolnić się od tego problemu, wystarczy skomponować odpowiednią mieszankę czyszczącą z dwóch produktów, które z pewnością masz w domu.

Mycie paneli ma kilka etapów

Z przykrością stwierdzamy, że część osób zabiera się do tej czynności w niewłaściwy sposób. Otóż mycie paneli to nie tylko przetarcie podłogi wilgotnym mopem! Zacznij od przygotowania parkietu i odkurz całą powierzchnię, nie pomijając zakamarków i przestrzeni za meblami. Jeśli tego nie zrobisz, podczas mycia będziesz rozmazywać kurz i śmieci, co sprawi, że podłoga będzie wyglądać jeszcze gorzej niż wcześniej. Brud zacznie się przyklejać do mokrych paneli i gdy już zaschnie, jedyna opcja na jego usunięcie to szorowanie, gdyż odkurzacz ani mop nie zbiorą śmieci z podłogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto również sprawdzić, czy na podłodze nie ma żadnych klejących plam. Jeśli tak, trzeba je zetrzeć za pomocą wilgotnej ścierki. Przecieranie wilgotnym mopem jedynie rozmarzę plamę i sprawi, że w tym miejscu pojawi się nieestetyczna smuga. Wykorzystanie zbyt dużej ilości wody do usunięcia jej może jednak zaszkodzić panelom — zaczną puchnąć od nadmiaru wilgoci.

Idealna mikstura czyszcząca. Wystarczą cztery łyżki produktu

Jeśli chcesz, by twoje panele wyglądały jak nowe, koniecznie wypróbuj tę mieszankę do mycia podłóg. Jest skomponowana z kuchennych składników, które z pewnością masz w domu. Wystarczy do wiadra wody dodać cztery łyżki octu kuchennego i łyżkę płynu do naczyń. Ocet ma za zadanie nabłyszczyć panele i pozostawić je bez smug, a płyn do naczyń działa jak mydło, które odtłuszcza i pozbywa się brudu. Nie trzeba dużej ilości, by oba składniki aktywnie zadziałały na wszelkie zabrudzenia.

Mycie podłogi w domu może być efektywne.
Mycie podłogi w domu może być efektywne.© Freepik | freepik

Po wyschnięciu twoje panele odzyskają dawny blask, a ty zapomnisz o drogich detergentach ze sklepu, które rzadko kiedy przynoszą pożądany efekt. Mieszankę można stosować przy każdym myciu podłóg, a także innych powierzchniach. Płytki czy parkiet równie dobrze zachowają się pod wpływem octu i płynu do naczyń. Wyjątkiem może być drewno, które potrzebuje specjalistycznych środków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także