Balkon i ogródOgródMlecze opanowały twój trawnik? Zrób oprysk i pożegnaj je na zawsze

Mlecze opanowały twój trawnik? Zrób oprysk i pożegnaj je na zawsze

Mlecze na trawie
Mlecze na trawie
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Philippe Gerber
04.04.2024 16:14

Inwazja mleczy na wiosennym trawniku jest prawie tak samo oczywista, jak puszczanie Kevina w Wigilię. Co wiosnę ogrodnicy starają się wyplewić tę uporczywą roślinę, lecz jak się okazuje, jest to trudniejsze, niż każdy zakłada. Jak pozbyć się mleczy? Masz kilka metod, od tych naturalnych aż po te wymagające użycia chemicznych środków.

Mlecz polny to jedna z tych roślin, która wygląda przepięknie, póki nie rozpanoszy się w naszym ogrodzie. Ta roślina to nic innego jak chwast inwazyjny, który bardzo łatwo opanowuje trawnik. Tak samo w przypadku mniszka lekarskiego, który jest do niego łudząco podobny. Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się mleczy, mamy dla ciebie kilka niezawodnych sposobów.

Czy mlecz i mniszek lekarski szkodzą innym roślinom?

Największą różnicą między tymi gatunkami, to fakt, że mniszek lekarski jest jadalny i ma właściwości lecznicze. Mimo to w ogrodzie nie ma to znaczenia, bo zarówno mlecz, jak i mniszek działają destruktywnie na trawę i rośliny ogrodowe. Jeśli chwasty raz pojawią się w ogrodzie, będzie je bardzo ciężko wyplewić. Wszystko przez to, że mlecz polny kwitnie kilka razy do roku, a jego nasiona są niesione przez wiatr na spore odległości.

Zarówno mlecz, jak i mniszek nie potrzebują żadnych specjalnych warunków do rozwoju. Wystarczy im minimalna ilość ziemi, by móc zapuścić korzenie. Jeśli dostaną się między rośliny ogrodowe, zaczną im podkradać wodę, światło i wkrótce zgładzą obcy gatunek, który znajduje się w ich otoczeniu. Podobnie jest z trawnikiem, który pokrywa się żółtymi kwiatami. Aktualnie zaczyna się najlepszy czas na zwalczanie mleczy polnych. Sposobów jest kilka!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się mleczy z ogrodu?

Mlecze polne i mniszki lekarskie można wyplewić na różne sposoby. Pierwszy, najmniej skuteczny, lecz dobry jako doraźna pomoc, to koszenie. Jeśli będziesz regularnie przycinać trawę, nie dopuścisz do rozwoju kwiatów, a dzięki temu roślina nie będzie się dalej rozsiewać. Najlepiej wyplewić mlecz razem z korzeniami, ale umówmy się, że to nie jest najłatwiejsze rozwiązanie. Wyrywanie chwastów z korzeniami to męcząca praca, która zniszczy trawnik, a i tak nie będzie pewności, że roślina została całkowicie usunięta.

O wiele lepszy sposób na mlecze i mniszki to zadziałanie aktywnym środkiem. Tutaj ponownie mamy wybór między chemicznym płynem z ogrodniczego a domową mieszanką. Pierwsza opcja jest skuteczna, lecz może uszkodzić także inne rośliny ogrodowe. Alternatywą dla chemicznego oprysku jest domowa mieszanka z sody oczyszczonej.

Jak pozbyć się mleczy domową mieszanką? Wystarczy, że w litrze przegotowanej wody rozpuścisz cztery łyżki sody oczyszczonej. Mieszankę trzeba wlać do pojemnika z atomizerem, a następnie obficie spryskać wszystkie mlecze w ogrodzie. Po takim zabiegu odczekaj dobę i spryskaj trawnik wodą w celu wypłukania nadmiaru sody. Czy mlecze uschną po pierwsze aplikacji? Nie, ale po 2-3 próbie będą wyschnięte i łatwe w usunięciu. Trochę cierpliwości i mlecz polny zniknie z twojego ogrodu.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także