DomRośliny doniczkowe3 złote zasady przesadzania kwiatów. Stosuj, a będą rosły jak szalone

3 złote zasady przesadzania kwiatów. Stosuj, a będą rosły jak szalone

Przesadzanie kwiatów pójdzie gładko dzięki 3 trikom
Przesadzanie kwiatów pójdzie gładko dzięki 3 trikom
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | irissca
02.04.2024 16:35

Wiosenna pielęgnacja roślin to konieczna podstawa, która gwarantuje zdumiewające efekty. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak prawidłowo przesadzić kwiaty doniczkowe, to te trzy złote wskazówki sprawią, że odżyją one na nowo. O czym nie możesz zapomnieć podczas tego zabiegu?

Przesadzanie kwiatów wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać, a samo przygotowanie nowej doniczki, ziemi oraz drenażu to często zbyt mało, aby roślina rosła zdrowo i bujnie. Zanim zakasasz rękawy z pozytywnym nastawieniem do pracy, nie zapomnij o trzech bardzo istotnych zasadach dotyczących przesadzania kwiatów, które będą dla twoich roślin niczym game changer na nowy sezon.

Jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe?

Nad tym pytaniem z pewnością zastanawiał się każdy ogrodnik, który na wiosnę ma sporą ilość roślin do przesadzenia. Samo podjęcie rękawicy i świeża ziemia nie wystarczą, jeśli zrobisz to nieprawidłowo, a przy tym mocno utrudnisz sobie pracę. W banalny sposób można przesadzić kwiaty. Warto zacząć od ugniatania starej doniczki przed wyjęciem z niej rośliny. Kilka mocnych ruchów sprawi, że kwiat wyjdzie z niej sam, bez zbędnego szarpania się z systemem korzeniowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stara ziemia, w jakiej znajduje się przesadzana roślina, jest jałowa i na próżno szukać w niej składników odżywczych. Z tego powodu przed umieszczeniem kwiatu w nowym podłożu warto go obsypać z gleby, ale zrobić to z wyczuciem, by przez przypadek nie uszkodzić korzeni. Na sam koniec należy pozbyć się starej ziemi, która już się nie przyda, a może kwiatom tylko zaszkodzić. Dzięki temu zyskasz pewność, że w nowej doniczce i glebie przesadzona roślina otrzyma niezbędne składniki do wzrostu bez ryzyka marnienia lub pojawienia się chorób.

Kiedy i jak najlepiej przesadzać rośliny?

Wszystko zależy od kondycji, w jakiej znajdują się kwiaty, a rozsadzające doniczkę korzenie, brak pąków lub żółknięcie liści powinny być dla ciebie znakiem, aby zabrać się do przesadzenia roślin. Dzięki temu błyskawicznie otrzymają nowe środowisko, w którym zaczną rosnąć, a przy tym być okazami zdrowia. Najlepiej jest też przesadzać rośliny profilaktycznie, czyli średnio co trzy lata, szczególnie jeśli rosną dobrze oraz nie widać w ich kondycji najmniejszych uszczerbków. Kiedy brać się za przesadzanie?

Idealnym momentem jest przełom marca i kwietnia, czyli przed rozpoczęciem kwitnienia. Przesadzanie kwiatów po zakupie to kolejna sporna wśród miłośników roślin kwestia, a przecież odpowiedź jest jednoznaczna. Sklepowa ziemia nie jest dla nich najlepsza i zazwyczaj nie zawiera zbyt wielu wartości odżywczych, które mogą po czasie wypływać na kondycję rozsad. Z tego powodu lepiej jest przesadzić kwiaty od razu po zakupie i uniknąć problemów w przyszłości.

Źródło: Instagram @domowy_kwietnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także