PoradyLajfhakiMój tata ma sprytny sposób na usuwanie mleczy. Zielsko już nie odrasta

Mój tata ma sprytny sposób na usuwanie mleczy. Zielsko już nie odrasta

jak zwalczyć mlecze fot. freepik
jak zwalczyć mlecze fot. freepik
09.06.2023 14:26

Mlecze to chwast, który spotykamy choćby na kostce brukowej i w ogrodzie. Ręczne usuwanie zielska jest dość uciążliwe, zwłaszcza że uwielbia ono wracać. Dowiedz się, jak zwalczyć mlecze w prosty sposób bez użycia chemicznych specyfików ogrodniczych.

Marzysz o równym trawniku? Masz dość zielska wyrastającego w szczelinach kostki brukowej? Jest na to rozwiązanie! Wystarczy, że użyjesz do tego jednego z przyborów kuchennych!

Jak zwalczyć mlecze?

Jest wiele sposobów polecanych przez ogrodników na zwalczenie mleczy. Jak to się mówi, ile ludzi, tyle metod. Niektórzy polecają, aby po skoszeniu trawnika, wykopać chwasty, a następnie gołą ziemię spulchnić i ponownie zasiać na niej trawę. Nasz znajomy ogrodnik stosuje wyrywanie chwastów przed ich przekwitnieniem w dmuchawce. Jego zdaniem to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie chcemy, aby te uciążliwe chwasty rozprzestrzeniły się po całej działce lub ogrodzie. Można je też po prostu obciąć na dole łodygi i skosić porządnie trawę.

Co na mlecz w trawie? Fot. Getty Images
Co na mlecz w trawie? Fot. Getty Images

Widelec na chwasty? To kompletny hit!

Może wydawać ci się zaskoczeniem, że na chwasty skuteczny jest widelec! Okazuje się, że jeśli wejdzie się pod korzeń właśnie widelcem, można łatwo wyciągnąć mlecz w całości wraz z korzeniem. Dzięki tej metodzie w tym miejscu zielsko już nie odrasta! Wystarczy wprawna ręka i pozbędziemy się mlecza bardzo szybko - bez chemii i koszenia! Sprawdziliśmy we własnym ogrodzie i ta metoda naprawdę działa, aż byliśmy zaskoczeni powstałym rezultatem!

Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images
Mniszek lekarski (na zdjęciu) a mlecz. Jak odróżnić? Fot. Getty Images

Co jeszcze działa na mlecz?

Na mlecz zadziała też soda oczyszczona, która każdy z nas powinien mieć w kuchni. Jest to uniwersalny produkt, a do tego bardzo tani. Kupisz ją za zaledwie 2 zł. Jeśli chcesz pozbyć się chwastów za jej pomocą, po prostu posyp je sodą! Możesz zastosować ją zarówno na trawie, jak i na kostce brukowej, na której również pojawiają się chwasty z powodu zalegającej wilgoci. Możesz też polać mlecze wrzątkiem, to wzmocni działanie sody oczyszczonej.  

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także