Oto 6 zaskakujących powodów, by siusiać w swoim ogrodzie
Mocz w ogrodzie zwykle kojarzy nam się ze zwierzętami, które znakują teren, a przy okazji niszczą trawnik oraz grządki. Okazuje się jednak, że ma on całkiem przydatne zastosowanie. Oto 6 sposobów, by wykorzystać go, by zadbać o swój zielony skrawek ziemi.
Mocz psa może zostawiać nieestetyczne plamy na trawniku. Równie niekorzystnie działa na ogród mocz kota, który lubi załatwiać swoje potrzeby między grządkami. Natomiast ludzki płyn ustrojowy (ale nie tylko) może się bardzo przydać. Podpowiadamy, jakie zastosowanie ogrodzie ma mocz.
Jakie zastosowanie w ogrodzie ma mocz przy uprawie roślin w ogrodzie?
Choć w pierwszej chwili brzmi to dość obrzydliwie, warto rozważyć wykorzystanie moczu w ogrodzie. Przede wszystkim to naturalny nawóz. W dużym stężeniu występuje w nim azot, który jest potrzebny roślinom, by mogły prawidłowo się rozwijać. Mocz jednej osoby wystarczyłby do nawożenia 400 metrów kwadratowych przez cały rok. Jeśli chcesz wykorzystać tę metodę, powinieneś rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:20. Uważaj, by w czasie podlewania nie nanieść mieszanki na liście. Lej preparat bezpośrednio pod rośliny. W moczu, poza azotem, znajdują się także potas i fosfor. Dzięki nim możesz pomóc glebie, która została wyjałowiona przez nadmierną eksploatację. Odżywianie ziemi moczem najlepiej przeprowadzić jesienią. Nie trzeba go wtedy rozcieńczać. Po zastosowaniu tego triku wyłóż ziemię kompostem, ściółką lub liśćmi, by zapewnić jej dodatkowe substancje odżywcze.
Jak wykorzystać mocz do walki z chwastami i grzybami?
Zastosowanie moczu w ogrodzie może pomóc uporać się z chwastami oraz chorobami grzybowymi.
- Nierozcieńczony płyn ustrojowy wystarczy wylać na chwasty. Niechciane rośliny najpierw zżółkną, a następnie całkowicie uschną.
- Kwas moczowy pozwala zwalczać choroby grzybowe oraz pleśń. Możesz stosować mocz rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 do spryskiwania krzaków i mniejszych roślin, które zostały zainfekowane. Ważne jest jednak, byś nanosił preparat tylko na chore miejsca.
Jakie inne zastosowanie w ogrodzie ma mocz?
Mocz możesz wykorzystać w ogrodzie na jeszcze 2 sposoby:
- Do przyspieszenia kompostowania. Ten proces trwa dość długo, ale dzięki użyciu moczu, możesz go skrócić. Wszystko za sprawą kwasu moczowego. Najlepiej wykorzystać mocz oddawany po raz pierwszy w ciągu dnia, ponieważ zawiera on najwięcej kwasu moczowego. Po oddaniu moczu wystarczy dodać go do pryzmy kompostu. Dzięki kwasowi zostanie zmniejszona zawartość węgla w stosie kompostu, a to przyspieszy proces jego przetwarzania.
- Do odstraszania zwierząt. To zastosowanie moczu w ogrodzie nie zostało jeszcze potwierdzone naukowo. Niektórzy twierdzą jednak, że ludzki mocz zadziała podobnie jak psi lub koci i odstraszy mniejsze zwierzęta. Zwolennicy tej metody twierdzą, że w ten sposób można uchronić się przed wizytą kotów, lisów, królików, a nawet jeleni.