PoradyZanim wyjedziesz na urlop, włóż monetę do zamrażarki. Później sobie podziękujesz

Zanim wyjedziesz na urlop, włóż monetę do zamrażarki. Później sobie podziękujesz

Moneta w zamrażarce to popularny urlopowy trik. Fot. Genialne.pl
Moneta w zamrażarce to popularny urlopowy trik. Fot. Genialne.pl
08.08.2023 16:20

Przed wyjazdem na urlop, poza pakowaniem walizek, warto zająć się przygotowaniem mieszkania. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na lodówkę. Aby uniknąć zatrucia po powrocie, odpowiednio o nią zadbaj. Przyda się m.in. moneta w zamrażarce.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do wyjazdu sprawia, że powrót do domu przebiega sprawniej. Jednym z najgorszych scenariuszy jest zjedzenie czegoś, co zostało w lodówce i się zepsuło. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto zastosować trik z monetą w zamrażarce. Dzięki niej dowiesz się, czy w trakcie twojej nieobecności działo się coś niepokojącego.

Moneta w zamrażarce? A co to za pomysł?

Sztuczka z monetą w zamrażarce pozwoli sprawdzić, czy w czasie twojej nieobecności lodówka działała prawidłowo i nie doszło do rozmrożenia znajdującej się w niej żywności. Łatwo przecież wyobrazić sobie sytuację, że dochodzi do awarii prądu i lodówka pozostaje wyłączona przez kilka godzin. W takich warunkach zawartość zamrażarki ulega przynajmniej częściowemu rozmrożeniu, co sprzyja namnażaniu bakterii. Po ponownym włączeniu prądu żywność znowu zamarza, więc po powrocie nie jesteś w stanie stwierdzić, czy działo się z nią cokolwiek niepokojącego. W efekcie prawdopodobnie po jakimś czasie rozmrażasz ją i zjadasz, co grozi poważnym zatruciem. Moneta pozostawiona w zamrażarce pozwala zapobiec takim sytuacjom.

Moneta w zamrażarce może uchronić cię przed zatruciem. Fot. Genialne.pl
Moneta w zamrażarce może uchronić cię przed zatruciem. Fot. Genialne.pl

Jak wykonać trik z monetą w zamrażarce?

Aby moneta w zamrażarce spełniła swoją funkcję, musisz zacząć działać kilka dni przed wyjazdem na wakacje.

  • Do niewielkiego naczynia (np. miski lub kubka) wlej wodę.
  • Wstaw naczynie do zamrażarki i zaczekaj, aż woda zamarznie (to bardzo ważne!).
  • Kiedy woda zamieni się z lód, połóż na jego powierzchni monetę.
  • Jeśli po twoim powrocie do domu moneta wciąż leży na powierzchni lodu, to znak, że wszystko jest w porządku. Możesz spokojnie zjeść zamrożone produkty. Jeśli natomiast pieniążek zatopił się w lodzie, to sygnał, że lodówka nie działała prawidłowo (nie wiadomo jak długo) i doszło do jej rozmrożenia. W takiej sytuacji powinieneś pozbyć się zamrożonego jedzenia.

Jak jeszcze przygotować lodówkę do wyjazdu?

Moneta w zamrażarce to tylko jeden z elementów, które warto wprowadzić przed wyjazdem. Innym jest tryb wakacyjny lodówki. Jeśli twoje urządzenie ma tę funkcję, możesz na czas swojego urlopu podnieść temperaturę w jego wnętrzu do 15°C (poza zamrażarką, która będzie cały czas pracować normalnie). Zwykle uruchamia się ją za pomocą przycisku z palmą, walizką, słońcem lub innym symbolem lata. Dzięki trybowi wakacyjnemu sporo zaoszczędzisz na rachunku za prąd. Pamiętaj jednak, że wcześniej musisz opróżnić lodówkę ze wszystkich produktów, które mogłyby się zepsuć, np. nabiału i wędlin. W lodówce mogą pozostać tylko rzeczy, które nie wymagają przechowywania w bardzo niskiej temperaturze, np. ketchup, musztarda, dżem. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie półek z resztek jedzenia. Jeśli pominiesz ten szczegół, po podniesieniu temperatury zaczną namnażać się bakterie, co doprowadzi do powstania brzydkiego zapachu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także