PoradyMożesz zapłacić grzywnę. Przepalone lampki wyrzucisz w trzech miejscach

Możesz zapłacić grzywnę. Przepalone lampki wyrzucisz w trzech miejscach

Kobieta wyjmuje światełka z pudełka
Kobieta wyjmuje światełka z pudełka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Robin Gentry
18.12.2023 12:41

Święta już za niecały tydzień. To najwyższy czas na udekorowanie choinki. Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi, przepalonymi lampkami? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj ich do śmieci. Możesz tego pożałować.

Do Wigilii zostało już tylko sześć dni. To najwyższy czas na udekorowanie choinki. Zanim zaczniesz zawieszać lampki, koniecznie podłącz je do prądu, żeby sprawdzić, czy się nie przepaliły. Jeśli tak się stanie, nie wyrzucaj ich do kosza na opady zmieszane. To błąd, który niesie ze sobą poważne konsekwencje w postaci... mandatu.

Lampki to choinkowe to elektrośmieci, niezależnie od tego, z jakich materiałów są wykonane. Wyjaśniamy, jak odpowiedzialnie pozbyć się lampek choinkowych, nie narażając się na karę grzywny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lampki choinkowe, czyli najważniejsza ozdoba każdej choinki

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choinki ozdabiane były świeczkami, które rozświetlały świąteczne drzewko. Jak można się domyślić, wiele drzewek stawało w płomieniach, które nierzadko rozprzestrzeniały się po całym pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wymyślono lampki choinkowe, które do dziś stanowią najważniejszą ozdobę każdej choinki. To właśnie one nadają niesamowitego, świątecznego klimatu.

Jak to z elektroniką bywa, lampki ulegają uszkodzeniu, najczęściej przepaleniu. Takie światełka nie nadają się już do użytku. Co zrobić z zepsutymi lampkami? Nie wyrzucaj ich do kosza, bowiem narażasz się na karę grzywny wynoszącą od 20 do nawet 5 tys. złotych.

Gdzie wyrzucić zepsute lampki?

Zepsute lampki choinkowe to tzw. elektrośmieci. Nie można więc wyrzucić ich do kosza z odpadami mieszanymi, plastikiem czy metalem. Gdzie powinny trafić? Masz trzy wyjścia. Pierwszym z nich jest kosz na elektrośmieci. Taki kosz znajduje się w każdym, nawet małym mieście. Znajdziesz go w okolicach supermarketu czy w urzędzie miejskim.

Zepsute lampki można oddać też do sklepu z elektroniką. W niektórych marketach znajdują się specjalne kosze przeznaczone właśnie na odpady elektryczne. Pracownicy sklepu są zobowiązani do przyjęcia odpadu, niezależnie do tego, gdzie został kupiony. Trzecim i zarazem, najpewniejszym rozwiązaniem jest miejski punkt PSZOK. Oddanie zużytych lampek nie wiąże się z żadnymi opłatami. Zanim wybierzesz się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, sprawdź, czy w twoim domu nie ma już żadnych zepsutych sprzętów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także