PoradyW okresie zimowym ryzyko rośnie. Masz choinkę? Poznaj, jak używać gaśnicy

W okresie zimowym ryzyko rośnie. Masz choinkę? Poznaj, jak używać gaśnicy

Lampki choinkowe mogą spowodować pożar
Lampki choinkowe mogą spowodować pożar
Źródło zdjęć: © GettyImages | MediaProduction
16.12.2023 16:35, aktualizacja: 16.12.2023 16:47

W świątecznym okresie notuje się wzrost domowych pożarów, wywołanych zwarciami w urządzeniach elektronicznych. Zazwyczaj winne są różnego rodzaju ozdoby świąteczne, które wykonane są z kiepskiej jakości materiałów. Jedna z nich to lampki choinkowe, które pod wpływem zwarcia wytwarzają iskrę, a ta może przyczynić się do samozapłonu choinki. Jesteśmy w stanie ugasić mikropożar, jednak musimy wiedzieć, jak używać gaśnicy.

Płonąca choinka może nasz przerazić, lecz póki ogień jest niewielki, jesteśmy w stanie się go pozbyć. Najlepiej wykorzystać gaśnicę, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie każda z nich się nada. W końcu lampki choinkowe są pod wpływem napięcia, a popryskanie ich gaśnicą pianową może doprowadzić do jeszcze większej tragedii. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak używać gaśnicy, by skutecznie zwalczyć problem i nie narazić się na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Rodzaje gaśnic i ich przeznaczenie

Istnieje kilka rodzajów gaśnic przeciwpożarowych: proszkowe, wodne, przewoźne oraz grupa koców gaśniczych. Nie wszystkie nadają się do gaszenia pożarów w domu, gdyż złe wykorzystanie może stworzyć jeszcze większe niebezpieczeństwo. Gaśnice na bazie wody są wykorzystywane głównie do gaszenia pożarów wywołanych z powodu zapalonego tłuszczu. Skutecznie gaszą płomienie i chłodzą rozgrzany materiał, co zapobiega ponownemu zapłonowi. Nie są jednak skuteczne do gaszenia przedmiotów podłączonych do prądu, gdyż mogą wywoływać kolejne spięcia.

Gaśnice na bazie proszku i pyłu to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów, gdyż ich zastosowanie ma najszerszy zakres. Nie mogą schłodzić ognia, lecz wchodzą z nim w reakcję i hamują ponowny zapłon. Proszek nie jest w stanie uszkodzić sprzętów, zostawia jedynie duży bałagan i nieco ogranicza widoczność. Jeśli zobaczysz, że twoja choinka stoi w płomieniach, najlepiej wykorzystać gaśnicę pyłową, która skutecznie radzi sobie z pożarami wywołanymi przez spięcie w przewodach elektrycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak poprawnie używać gaśnicy?

Gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia domu i samochodu. Trzeba ją mieć, by w razie potrzeby zdusić ogień już w zalążku. Łapiąc za gaśnicę, należy najpierw wyciągnąć zawleczkę zabezpieczającą. To pozwoli odblokować mechanizm. Następnie kierujemy końcówkę w stronę źródła ognia, a nie w płomienie. Kolejno naciskamy dźwignię spustową i uwalniamy środek gaśniczy. Przestajemy dopiero wtedy, gdy widzimy, że ogień jest już całkowicie ugaszony.

Jak używać gaśnicy?
Jak używać gaśnicy?© Freepik | BillionPhotos

Brak płomieni to dobry znak. Należy jak najszybciej odłączyć przewód od źródła prądu. Najlepiej założyć gumowe rękawice, które są oporne na przewodzenie prądu. Po wyciągnięciu wtyczki już nic nam nie grozi. Może ci się wydawać, że pożar tego typu to rzadkość, lecz media mówią zupełnie co innego. Niektóre rodziny zostały bez dachu nad głową, a wszystkiemu winne były lampki choinkowe, które pod wpływem spięcia wywołały pożar, który zaś rozprzestrzenił się na cały dom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także