PoradyLajfhakiNa grzybobraniu patrz w górę. Wrócisz z pełnym koszem borowików

Na grzybobraniu patrz w górę. Wrócisz z pełnym koszem borowików

jak znaleźć borowikowe wyspy, fot. Getty Images
jak znaleźć borowikowe wyspy, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
21.09.2023 16:15

Borowiki to pyszne i aromatyczne grzyby, które przez wiele osób są uznawane za najszlachetniejsze. Znalezione ich w lesie to prawdziwe wyzwanie. Jak się okazuje, to zadanie, które można sobie ułatwić. Wystarczy spojrzeć w górę. Wyjaśniamy, jak znaleźć borowikowe wyspy.

Można z nich przygotować aromatyczną zupę, sos, czy dodać je do potrawki, aby zyskała niesamowitego, grzybowego aromatu. Zapaleni grzybiarze czekają na nie cały rok, a kiedy już się pojawią, potrafią poświęcić naprawdę dużo czasu na poszukiwanie idealnych okazów.

Jak znaleźć borowikowe wyspy? Rozejrzyj się dookoła

Pierwsze borowiki pojawiają się już w lipcu i rosną aż do października. Oznacza to, że sezon na te wyjątkowe grzyby zbliża się już ku końcowi. Chcesz jeszcze tej jesieni zebrać kosz borowików? Okazuje się, że wystarczy rozejrzeć się podczas spaceru. Wystarczy spojrzeć... w górę. Szukaj starych, dużych drzew w dobrej kondycji, bowiem to właśnie obok nich najczęściej pojawiają się borowiki. Jak czytamy w artykule WP Kobieta, borowiki wyrastają przy ściśle określonych roślinach.

Borowiki są grzybami mykoryzowymi, czyli budują pod ziemią interakcje z określonymi gatunkami roślin. Jest to korzystne dla obydwu stron. Grzyb składa się z grzybni, która w większej części jest dla nas niewidoczna, i z owocników, czyli z owoców grzybni. Grzybnia oplata korzenie drzewa, ale sięga też daleko poza nie.

Tłumaczy dr hab. Marta Wrzosek, rzeczniczka prasowa Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Jak znaleźć borowikowe wyspy? Fot. Adobe Stock
Jak znaleźć borowikowe wyspy? Fot. Adobe Stock

Gdzie szukać borowików?

Borowiki rosną w lasach mieszanych, liściastych, a także iglastych. Szukaj ich pod konkretnymi drzewami. One upodobały sobie konkretne drzewa. Jest to dąb, świerk, sosna oraz buk. Owocniki wyrastają w niedużych grupach lub kręgach, najczęściej tam, gdzie dochodzi najwięcej światła. Wtedy tworzą prawdziwe borowikowe wyspy. Jak wykorzystać zebrane grzyby? Warto przygotować z nich przepyszną, jesienną zupę, aromatyczny sos, a jeśli chcesz cieszyć się ich smakiem na dłużej, możesz je wysuszyć w piekarniku albo zamrozić (borowiki zaskakująco dobrze znoszą mrożenie). Wystarczy dokładnie je oczyścić, pokroić na mniejsze kawałki, a następnie włożyć do woreczka strunowego i schować w zamrażarce. Tak przechowywane, wytrzymają nawet trzy miesiące.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także