Na malinach znajdziesz go nawet do października. To śmierdzący szkodnik
Ogrody nie są wolne od wszelkiego rodzaju szkodników, które żerują na roślinach. Do ich grona dołączył wtyk straszyk, który upodobał sobie maliny, hortensje czy szczaw. Podpowiadamy skuteczny sposób na to, jak się go szybko pozbyć.
19.09.2023 09:05
Owad ten to prawdziwa zmora. Szacuje się, że w ostatnim czasie jego populacja bardzo wzrosła, dlatego można nazwać go szkodnikiem roślin ogrodowych.
Czym jest wtyk straszyk?
To owad o bardzo charakterystycznym wyglądzie, który potrafi osiągnąć wielkość od 11 do 16 mm. Zwykle jego środowiskiem są łąki i lasy, ale ostatnio coraz częściej zauważyć go można w przydomowych ogrodach. Wyróżnia go spłaszczone, wydłużone ciało i niewielkich rozmiarów główka z długimi czułkami. Ma rdzawy kolor pancerza, który z łatwością pozwala mu się maskować. Osobniki tego gatunku są wyposażone w aparat gębowy, który umożliwia wysysanie soków z roślin. Ze względu na jego kamuflaż, początkowo bardzo trudno jest dostrzec go w uprawie. Owad ten upatrzył sobie wiele roślin. W jego menu znajdują się: rdest, popłoch pospolity, mniszek lekarski, a także piwonie i mieczyki. Nie pominie również buraka ćwikłowego, ziemniaków, kukurydzy, agrestu, jeżyn, rabarbaru, poziomek czy borówek amerykańskich. Szkodliwe są zarówno larwy tego owada, jak i dorosłe osobniki.
Jak go zwalczyć?
Na tego owada nie stosuj żadnych chemicznych preparatów! Możesz go wcale tym nie przegonić, a zaszkodzisz roślinom. Niestety na razie nie ma żadnych przepisów na środki, które pozwoliłyby go usunąć. Rozwiązaniem jest dopilnowanie poniższych czynności:
- usuwanie chwastów z ogrodu. Regularne pielenie grządek i koszenie, a także pozbywanie się zielska takiego, jak mniszek lekarski, mleczy czy rdest, nie stworzą warunków do przebywania wytyka straszyka w ogrodzie,
- zachowaj ostrożność usuwając go z roślin. Owada tego można schwytać do słoika i wypuścić poza ogrodem. Trzeba uważać, aby go nie uszkodzić, ponieważ w obliczu zagrożenia lub zgnieciony osobnik wydziela śmierdzącą substancję, której zapachu trudno się pozbyć ze skóry.
- użyj włókniny. Gatunki roślin narażone na żerowanie wtyka straszyka dobrze jest zabezpieczyć włókniną. W ten sposób prewencyjnie ochronisz swoje uprawy przed atakiem tego szkodnika.