NewsyNa tych plażach kary za głośne słuchanie muzyki sięgają 160 tys. zł

Na tych plażach kary za głośne słuchanie muzyki sięgają 160 tys. zł

Głośne słuchanie muzyki na plaży nie jest najlepszym pomysłem. Fot. Freepik
Głośne słuchanie muzyki na plaży nie jest najlepszym pomysłem. Fot. Freepik
28.06.2023 13:00

Słońce, plaża, szum fal i... głośna muzyka dobiegająca z sąsiedniego koca (lub zza parawanu). Tak wygląda wakacyjna rzeczywistość na wielu plażach na świecie. Jeden z europejskich krajów postanowił skończyć z tym procederem i wprowadził mandaty za głośne słuchanie muzyki na plaży. Kara może sięgać nawet 160 tys. zł.

Każdy ma inne oczekiwania co do wypoczynku na plaży. Co do zasady powinniśmy jednak zachowywać się tak, by nie wchodzić w drogę innym. Głośne słuchanie muzyki dla jednych będzie wprowadzało wakacyjny klimat, a dla innych może stanowić prawdziwą torturę. W jednym z krajów, w którym Polscy turyści chętnie spędzają wakacje, właśnie wprowadzono zakaz, który ma zapewnić plażowiczom ciszę i spokój.

Jakie są turystyczne zakazy na świecie?

Na wakacjach wiele osób lubi sobie pofolgować i zachowuje się znacznie bardziej swobodnie niż na co dzień. Władze turystycznych miejscowości coraz częściej tracą cierpliwość i na uciążliwe zachowania przyjezdnych reagują wprowadzaniem różnego rodzaju ograniczeń. Dla przykładu, we włoskiej miejscowości Gallipoli zakazano chodzenia po mieście z gołym torsem oraz w kostiumach kąpielowych. Osobom, które na ulicy noszą się jak na plaży, grożą mandaty w wysokości od 25 do 150 euro (czyli od ok. 112 do 670 zł). Odpowiedni strój jest zalecany również przez władze chorwackiego Dubrownika, ale tam nie ma jeszcze kar dla niepokornych turystów. Nowością wprowadzoną przez tamtejsze władze jest też zakaz korzystania z walizek na kółkach w centrum miasta. Jeden z europejskich krajów zdecydował się natomiast na wprowadzenie kar za głośne słuchanie muzyki na plażach.

Głośne słuchanie muzyki może skończyć się mandatem. Fot. Pexels
Głośne słuchanie muzyki może skończyć się mandatem. Fot. Pexels

Gdzie można dostać mandat za głośne słuchanie muzyki?

Krajem, w którym turyści nie mogą już słuchać głośnej muzyki na plażach, jest Portugalia. O wprowadzeniu nowych przepisów poinformował ostatnio tamtejszy Krajowy Urząd Morski. Kary za nieprzestrzeganie zakazu będą dotkliwe. Mogą sięgać nawet 36 tys. euro (czyli ok. 160 tys. zł). Jak czytamy w serwisie WP Turystyka:

Władze urzędu sprecyzowały, że zgodnie z obowiązującym prawem osoby fizyczne za głośne słuchanie muzyki na portugalskich plażach podlegają karze od 200 euro (ok. 890 zł) do 4 tysięcy euro (ok. 18 tys. zł). Wyższe sankcje, od 2 tysięcy do 36 tysięcy euro, dotyczą podmiotów zbiorowych, np. firm, dopuszczających się emisji głośnej muzyki na plaży.

Czy można słuchać głośnej muzyki na polskich plażach?

W Polsce teoretycznie głośne słuchanie muzyki na plaży nie jest zakazane. Chcesz się zrelaksować przy ulubionych melodiach? Możesz to zrobić, ale zalecamy tu rozsądek. Jeśli będziesz przeszkadzał sąsiadom, prawdopodobnie poproszą cię o ściszenie muzyki. Dobre wychowanie wymaga, by przychylić się do tej prośby. Jeśli tego nie zrobisz, zirytowani plażowicze mogą wezwać Straż Miejską, powołując się na art. 51 Kodeksu wykroczeń. Dotyczy on zakłócania porządku publicznego m.in. krzykiem i hałasem. Municypalni mogą na podstawie tego przepisu wystawić za głośne słuchanie muzyki na plaży mandat w wysokości od 100 do 500 zł. Jeśli go nie przyjmiesz, sprawa trafi do sądu, a ten może orzec karę grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności, a nawet aresztu.

Głośne słuchanie muzyki również w Polsce może skończyć się mandatem. Fot. Pixabay
Głośne słuchanie muzyki również w Polsce może skończyć się mandatem. Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także