NewsyNa ulice Wrocławia wyjechał specjalny autobus dla bezdomnych. W Streetbusie będą mogli zjeść posiłek

Na ulice Wrocławia wyjechał specjalny autobus dla bezdomnych. W Streetbusie będą mogli zjeść posiłek

Autobus miejski
Autobus miejski
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | Grand Warszawski, MPK Wrocław
09.11.2023 10:16

W samym sercu Wrocławia, gdzie historia splata się z nowoczesnością, miasto wychodzi naprzeciw potrzebom swoich najbardziej potrzebujących mieszkańców. Streetbus, specjalny autobus dla osób doświadczających bezdomności, stał się nowym symbolem troski społecznej. Kto i w jaki sposób będzie mógł skorzystać z pomocy?

Dowiedz się, jak Wrocław troszczy się o swoich mieszkańców i jak Streetbus staje się mostem prowadzącym do lepszego jutra dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To doskonały przykład dla innych miast, że nikt nie powinien przejść obojętnie obok kwestii bezdomności, która jest coraz bardziej widoczna w polskich miastach. Są miejsca, które już zaoferowały swoją pomoc potrzebującym.

Bezdomni otrzymają pomoc na ulicach Wrocławia

Wrocław, miasto o bogatej historii i kulturze, nie zapomina o swoich mieszkańcach znajdujących się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach. W odpowiedzi na rosnące potrzeby osób w kryzysie bezdomności, na ulice miasta wyjechał specjalny autobus – Streetbus. To inicjatywa, która nie tylko zapewnia schronienie przed chłodem, ale także oferuje ciepły posiłek i nieocenioną pomoc medyczną dla tych, którzy stracili dach nad głową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje "Gazeta Wrocławska", projekt ten, realizowany z wielkim zaangażowaniem przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, jest wyrazem troski o dobrostan najbardziej potrzebujących. Dzięki Streetbusowi, osoby bezdomne mogą znaleźć chwilę wytchnienia i wsparcie, które jest tak bardzo potrzebne w chłodne jesienne i zimowe dni.

W ramach tej wyjątkowej usługi, co najmniej dwóch streetworkerów oraz asystentów socjalnych, wspieranych przez wolontariuszy, codziennie wieczorem wyrusza na ulice, aby dostarczać pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Streetworkerzy, wyposażeni w niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, są gotowi służyć pomocą wszystkim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Streetbus na ulicach Wrocławia

Streetbus to więcej niż autobus – to mobilny punkt wsparcia. To inicjatywa, która pokazuje, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i pomoc, a solidarność i wzajemna pomoc są wartościami, które w Wrocławiu żywo się praktykuje na co dzień.

Inauguracyjny kurs Streetbusa, który odbył się 7 listopada, był nie tylko demonstracją solidarności społecznej, ale także potwierdzeniem, że Wrocław to miasto otwarte i pomocne. Obecność prezesa MPK oraz przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej podkreślała znaczenie projektu dla lokalnej społeczności.

Streetworkerzy, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" podkreślili gotowość niesienia pomocy:


-       Mamy ukończone niezbędne kursy z pierwszej pomocy. Do autobusu mogą wsiąść wszystkie osoby w trudnej sytuacji życiowej potrzebujący zagrzać się, zjeść ciepły posiłek i uzyskać wsparcie

Wrocławscy streetworkerzy

Kiedy i jak będzie kursował streetbus we Wrocławiu?

Wrocławski streetbus to inicjatywa, która przynosi konkretne rozwiązania dla osób doświadczających bezdomności, dostarczając im ciepło i wsparcie w najbardziej potrzebnych miejscach miasta. Oto kluczowe informacje dotyczące funkcjonowania tego wyjątkowego środka transportu.

●      Harmonogram kursowania. Streetbus będzie w ruchu codziennie w godzinach od 20:00 do 23:00, zapewniając regularne wsparcie każdego dnia tygodnia.

●      Sezon działalności. Autobus będzie aktywny przez cały okres jesienno-zimowy, aż do końca marca przyszłego roku.

●      Początek trasy. Start każdego kursu zaplanowany jest przy ul. Sieradzkiej, w pobliżu aquaparku i marketu spożywczego.

●      Zakończenie trasy. Ostatni przystanek to ogrzewalnia Brata Alberta przy ul. Zaporoskiej, gdzie osoby potrzebujące mogą znaleźć nocleg i dalszą pomoc.

Rozkład jazdy streetbusa przedstawia się następująco:

 1. 20:00 - 20:25 - Sieradzka
 2. 20:35 - Hallera
 3. 20:40 - FAT
 4. 20:42 - 21:12 - Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia
 5. 21:19 - pl. Orląt Lwowskich
 6. 21:30 - Galeria Dominikańska
 7. 21:40 - pl. Grunwaldzki
 8. 21:45 - 22:15 - Katedra
 9. 22:20 - Kościuszki
 10. 22:30 - 23:00 - Sucha
 11. 23:15 - Zaporoska (ogrzewalnia)

Dzięki tej usłudze, osoby w trudnej sytuacji życiowej mają zapewniony dostęp do podstawowych potrzeb i wsparcia, co jest wyrazem troski miasta Wrocław o każdego swojego mieszkańca.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także