PoradyLajfhakiNajczystsze jezioro w Polsce. Przejrzystość wody to ponad 10 metrów!

Najczystsze jezioro w Polsce. Przejrzystość wody to ponad 10 metrów!

najczystsze jezioro w Polsce fot. Pawelbalaga, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
najczystsze jezioro w Polsce fot. Pawelbalaga, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
16.06.2023 18:36

W upalny dzień, jeśli nie mamy dostępu do morza, aż miło jest się wykąpać w jeziorze. W ostatnim czasie przetestowano, w którym regionie jest najczystsze jezioro. Dowiedz się, gdzie bez obaw możesz się kąpać.

Wielkopolska słynie z pięknej architektury, święta Marcińskich rogali, gziku z pyrami oraz koziołków trykających w Poznaniu. Do tej listy doszło właśnie najczystsze jezioro w Polsce, które znajduje się właśnie w tym regionie. Dowiedz się, o jakim dokładnie mowa.

Najczystsze jezioro w Polsce jest w Wielkopolsce!

W ostatnim czasie media obiegła informacja o tym, że Jezioro Powidzkie jest określane jako najczystsze i najbardziej przeźroczyste jezioro w Polsce! Ta wieść z pewnością ucieszyła mieszkańców wielkopolski, bo właśnie na terenie tego województwa znajduje się to jezioro. Okazuje się, że to nie jedyna dobra informacja. Ponieważ pobity został też rekord widzialności, który ustanowiono w 2008 i wynosił on 7,38 m. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że osiągnęto widoczność do głębokości 10,38 metra. Jak potwierdzili eksperci, jest to największy zmierzony pomiar w kraju! Wielkopolanie mają niezaprzeczalnie powód do dumy. 

Obraz

Jak sprawdzono najczystsze jezioro?

Użyto do tego testu Secchiego. Wykonuje się go przy użyciu krążka o średnicy 30 cm w kolorze białym lub czarnym. Swoją nazwę wziął od nazwiska swojego konstruktora, który opatentował takie krążki w 1865 - włoskiego astronoma ks. Pietro Angelo Secchiego. Podczas testu spuszcza się krążek do wody na wyskalowanej linie lub pręcie z podziałką centymetrową. Odczytu dokonuje się na głębokości, na której przestaje być widoczny ów krążek - wskazuje to na stopień zmętnienia wody.

Obraz

Jezioro powidzkie pod ochroną!

Eksperci podkreślają, że susza i brak opadów wpłynęły na przezroczystość wody. Dzięki temu nawozy z pól i inne substancje nie spływały bezpośrednio do jeziora. Inny powód to brak obecności turystów i otoczenie przyrody oraz niepojawianie się zakwitów wody dzięki utrzymującym się niskim temperaturom. Teren jeziora został objęty ochroną, aby utrzymać czystość wody. Obejmuje ona nie tylko Jezioro Powidzkie, ale też i inne okoliczne akweny. Włączono je też do europejskiej sieci Natura 2000, w celu ochrony siedlisk zwierząt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także