Najlepsza naturalna odżywka do warzyw. Zwiększy zbiory o 100%
Być może właśnie zastanawiasz się: czym warto nawozić warzywa w ogrodzie? Czy są jakieś naturalne, uniwersalne środki, które się sprawdzają w przypadku większości z nich?
Każde warzywo ma nieco inne wymagania i idealnie jest oczywiście pod każde z nich dobierać najlepszy dla nich nawóz. Często oznaczałoby to bardzo dużo pracy. Zwłaszcza jeśli wolisz postawić na naturalne środki, które możesz przygotować samemu. Jeśli zależy ci na czymś bardziej uniwersalnym, to kefir może być tym, czego szukasz.
Dlaczego kefir sprawdza się jako nawóz do warzyw? Czy nadaje się do wszystkich?
Niestety żaden nawóz nie jest tak uniwersalny, by nadawał się do wszystkiego. Zastosowanie kefiru jest naprawdę szerokie. Pomoże on ci zwiększyć plon pomidorów, ogórków, papryki, fasolki szparagowej i wielu innych. Kefir zawiera bowiem cały kompleks substancji wspomagających wzrost roślin. Dostarczy im m.in.: azotu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza i fosforu. Ponadto poprawi on zawartość i strukturę gleby, na której rosną warzywa, o ile jest ona uboga w składniki odżywcze. Na końcu warto dodać, że kefir ze względu na występujące w nim dobroczynne kultury bakterii, zabezpieczy też twoje rośliny przed wieloma chorobami, które mogą potencjalnie je nękać. W tym przed licznymi chorobami grzybowymi.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Nawóz z kefiru
Przygotowanie nawozu dla roślin bazującego na kefirze jest bardzo łatwe. Na początku będzie ci potrzebny duży pojemnik, może nim być np. wiadro albo mniejsza beczka. Następnie weź do rąk jedno litrowe opakowanie kefiru i wlej jego zawartość do pojemnika (dobrze, gdyby kefir nie był wcześniej zbyt mocno schłodzony w lodówce. Jeśli tak jest, to wystaw go na zewnątrz nieco wcześniej). Teraz dolej do niego 10 litrów wody (najlepiej, jeśli będzie ona nieco ciepła). Zmieszaj składniki dokładnie z sobą, aż kefir całkowicie rozpuści się w wodzie. Teraz otrzymanym roztworem podlej ogród warzywny. Możesz też przelać go do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikować go dolistnie swoim roślinkom.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!