NewsyOto najlepsze miasto do życia na świecie. Dojedziesz tam autem w kilka godzin

Oto najlepsze miasto do życia na świecie. Dojedziesz tam autem w kilka godzin

najlepsze miasta do życia, fot. Unsplash
najlepsze miasta do życia, fot. Unsplash
26.06.2023 17:50

Godzina w samolocie lub kilka godzin w aucie i możesz znaleźć się w istnym raju na ziemi! W najnowszym rankingu wskazującym najlepsze miasta do życia na świecie ponownie bezkonkurencyjna okazała się ta sama europejska stolica.

Co roku ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit przygotowuje raport, w którym wyłania najlepsze miasta do życia. W jego najnowszej wersji wśród światowych liderów jest kilka nowych lokalizacji. Zwycięzca pozostaje jednak ten sam co przed rokiem.

Jak są wyłaniane najlepsze miasta do życia?

W ramach badania Global Liveability Index, które wyłania najlepsze miasta do życia, pod uwagę brane są różne czynniki, które wpływają na jakość życia w danym miejscu. Oceniane są m.in. opieka zdrowotna, infrastruktura, dostęp do terenów zielonych, kultury i rozrywki, a także stabilność polityczna. Każdy z tych aspektów jest oceniany w skali od 1 do 100, gdzie 1 oznacza "nie do zniesienia", a 100 "idealne". Co więcej, w 2023 roku przebadano 173 miasta na świecie. Ogólny wniosek z badania jest taki, że średnia jakość życia w miastach podniosła się. Wskaźnik wyniósł w tym roku 76,2, co stanowi najlepszy wynik od 15 lat.

Wyłoniono najlepsze miasta do życia w 2023 r. Fot. Getty Images
Wyłoniono najlepsze miasta do życia w 2023 r. Fot. Getty Images

To miasto jest najlepsze na świecie

Najlepszym miastem do życia na świecie został Wiedeń. Co więcej, w minionych edycjach stolica Austrii wielokrotnie bywała liderem rankingu, ostatnio w 2022 r. (rok wcześniej było to Aucland w Nowej Zelandii — teraz na 10. miejscu). W tegorocznym raporcie Wiedeń opisano jako miasto, które oferuje "połączenie stabilności, niezawodną infrastrukturę, bardzo dobrą edukację i opiekę zdrowotną oraz mnóstwo kultury i rozrywki". Wiedeń zamieszkuje niespełna 2 mln osób. I od dawna cieszy się sławą ważnego ośrodka przemysłowego, handlowo-usługowego, turystycznego, a także kulturalnego.

Jakie są najlepsze miasta do życia? Listę otwiera Wiedeń. Fot. Freepik
Jakie są najlepsze miasta do życia? Listę otwiera Wiedeń. Fot. Freepik

Jakie są inne najlepsze miasta do życia?

W TOP 10 najlepszych miast do życia znalazły się aż 3 ośrodki z Kanady, a także po 2 z Australii i Szwajcarii. Poza Wiedniem w zestawieniu znajdują się (w kolejności zajmowanych miejsc):

  • Kopenhaga (Dania),
  • Melbourne (Australia),
  • Sydney (Australia),
  • Vancouver (Kanada),
  • Zurych (Szwajcaria),
  • Calgary (Kanada),
  • Genewa (Szwajcaria),
  • Toronto (Kanada),
  • ex-aequo Osaka (Japonia) i Aucland (Nowa Zelandia).
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także