DomRośliny doniczkoweNajlepsze podłoże dla roślin robię sama. To odżywczy bigos

Najlepsze podłoże dla roślin robię sama. To odżywczy bigos

Kobieta robi mieszankę ziemi
Kobieta robi mieszankę ziemi
Źródło zdjęć: © Getty Images | repinanatoly

15.01.2024 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chcesz, by twoje rośliny były bujne i odżywione? Musisz im zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu. Kluczową rolę gra podłoże, które będzie dostarczać wszystkie witaminy i minerały, potrzebne do prawidłowego wzrostu. Przygotuj "bigos" dla roślin, czyli wspaniałą kompozycję odżywczą. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w ogrodzie.

Bigos dla roślin to nie resztki z obiadu, a genialna mieszanka ziemi, liści, czy kory, która ma w sobie wszystkie substancje odżywcze, jakich potrzebują rośliny doniczkowe. Choć dedykuje się ją głównie dla monstery i filodendrona, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by dodać nieco odżywki do innych doniczek. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak przygotować tę mieszankę.

Co to jest bigos dla roślin?

Ta nieco zabawna nazwa nawiązanie do bogatej mieszanki składników, którą można uświadczyć zarówno w polskim daniu jak i odżywce do kwiatów. Nie znajdziemy tam kapusty czy grzybów, ale nie braknie torfu, kory czy keramzytu. Poza odżywczą funkcją "bigosu", korzenie rośliny będą mieć lepsze warunki do rozrostu, co spowoduje wzrost rośliny i polepszenie jej kondycji.

Samodzielnie przygotowana mieszanka jest lekka i przepuszczalna, lecz równocześnie zatrzymuje odpowiednią ilość wody. Jest to tzw. złoty środek, który nie dopuszcza do gnicia korzeni czy nadmiernego przesuszenia. Bigos dla roślin jest rekomendowany dla dużych kwiatów doniczkowych, które potrzebują więcej uwagi. Za kilka miesięcy sezon wiosenny, czyli idealna pora na przesadzanie roślin. Warto wiedzieć, jak przygotować dobre podłoże.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić bigos dla roślin?

Każdy ogrodnik ma swój pomysł na bigos. Różnica polega głównie na proporcjach i różnych "tajemnych składnikach", którymi nie chcą się dzielić pasjonaci ogrodnictwa. Niemniej istnieje jeden dość uniwersalny przepis, w którym korzystamy wyłącznie z łatwo dostępnych surowców. Oczywiście można go nieco zmodyfikować pod swoje indywidualne preferencje. Zacznij od przygotowania składników.

  • Ziemia uniwersalna — będzie bazą dla wszystkich składników, więc dobrze zaopatrzyć się w duży worek.
  • Kwaśny torf – jest to dodatek obniżający odczyn podłoża. Możesz go kupić lub pozyskać z terenów podmokłych, znajdujących się blisko zbiorników wodnych.
  • Keramzyt lub perlit — mają za zadanie rozpulchnić mieszankę i dodać jej nieco przepuszczalności.
  • Kora sosnowa – wzbogaca mieszankę o substancje odżywcze.
  • Chipsy kokosowe – nadają lekkości mieszance i sprawiają, że ziemia staje się bardziej "oddychająca".
  • Kompost lub poszatkowane liście – dodatek, który nie jest wymagany, lecz dobrze odżywi ziemię i będzie dostarczał roślinom to, co najlepsze.

Przygotowanie bigosu dla roślin jest banalne. Wszystko zależy od proporcji poszczególnych składników. Używamy ok. 50 proc. ziemi, do tego 10 proc. torfu. Następnie dosypujemy 20 proc. keramzytu i ok. 10-20 proc. kory i chipsów kokosowych. Na sam koniec dorzucamy kilka garści kompostu dla odżywienia mieszanki. Wszystko ląduje w dużym pojemniku, a po zmieszaniu pakujemy podłoże do doniczek. Uwierz, twoje rośliny ci za to podziękują!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także