DomRośliny doniczkoweRoślina dla fanów mocnych barw. Z nazwy pomarańczowa, a pokryta fioletem

Roślina dla fanów mocnych barw. Z nazwy pomarańczowa, a pokryta fioletem

Roślina z fioletowymi liśćmi w doniczce
Roślina z fioletowymi liśćmi w doniczce
Źródło zdjęć: © Getty Images | anjajuli

15.01.2024 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z pewnością nie spodziewasz się, że jedna roślina może wywołać tak wiele emocji. Ginura pomarańczowa to kwiat, który popularność zyskał dzięki nietypowemu wyglądowi (ma więcej wspólnego z fioletem niż pomarańczową barwą). Mało kto wie, jak poprawnie uprawiać tę roślinę doniczkową.

Każdy chciałby mieć na swoim parapecie kwiat, który nie tylko rośnie bujnie, ale też przyciąga wzrok gości. Jeśli zależy ci na efekcie "wow" w swoim domu, to koniecznie musisz kupić ginurę pomarańczową, której liście wybarwione są na fioletowo i mają charakterystyczny miękki meszek. Naturalnie rośnie jako krzew w Azji, ale od niedawna może rosnąć w każdym domu, jeśli tylko będzie odpowiednio pielęgnowana.

Jak uprawiać ginurę pomarańczową?

Roślina ta będzie prezentować się okazale w każdym domu, a wszystko za sprawą egzotycznie wyglądających liści, które mają fioletowy kolor. Jeśli dotkniesz lub spojrzysz na ginurę, to szybko przekonasz się, że roślina ma milutki meszek, który jest wyczuwalny pod palcami. Warto też dodać, że sam kształt liści kwiatu również jest ciekawy, ponieważ są one zakończone ząbkami i pofałdowanymi blaszkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pewnością zastanawiasz się, czemu ginura pomarańczowa nie zyskała przydomku — fioletowa, a wszystko za sprawą kwiatów, jakie wypuszcza w sezonie wegetacyjnym. Mają one odcień pomarańczu i są bardzo małe, a kontrast ich koloru z fioletem wygląda zjawiskowo. Roślina ma jeszcze jeden atut, jest banalnie prosta w uprawie i będzie rosła u każdego. Nie oznacza to, że nie musisz spełnić jej wymagań, które są gwarantem wytrzymałości ginury pomarańczowej.

Roślina potrzebuje ziemi o kwaśnym odczynie pH, która będzie także dobrze przepuszczalna. Najlepiej przed posadzeniem ginury pomarańczowej, samodzielnie zmieszać kwaśny torf z perlitem oraz ziemią uniwersalną, a nie decydować się na sklepowe gotowce. Ogromne znaczenie ma drenaż z keramzytu lub odpowiednia osłonka, bądź doniczka, która sama odprowadzi nadmiar wody. Ginura lubi częste podlewanie i wilgotną glebę, ale szybko zmarnieje, jeśli zbyt hojnie ją podlejemy.

O czym pamiętać w pielęgnacji ginury pomarańczowej?

Ginura jest bardzo prosta w uprawie, jeśli wiesz, jak o nią dbać. Raz na kilka lat warto pobierać jej pędy na młode sadzonki. W przeciwnym razie straci swój gęsty pokrój małego krzewu, a nowe liście zacznie wypuszczać tylko na wierzchołku. Pobrane sadzonki wystarczy umieścić w wodzie i poczekać, ponieważ błyskawicznie się ukorzenią.

Roślinę należy przesadzać tylko na wiosnę, a także pod żadnym pozorem nie moczyć wodą jej liści. Jeśli zauważysz na nich powierzchni nieestetyczne plamy lub kurz, to ściągnij je z kwiatu miękkim pędzelkiem lub suchą materiałową szmatką. Doniczkę z ginurą pomarańczową umieść w jasnym miejscu, ale koniecznie unikaj promieni słonecznych, które są zabójcze dla rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także