PoradyLajfhakiNajlepszy spray przeciwko komarom. Przygotujesz go w dwie minuty

Najlepszy spray przeciwko komarom. Przygotujesz go w dwie minuty

spray przeciwko komarom, fot. Getty Images
spray przeciwko komarom, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

17.08.2023 15:53

Komary to irytujące owady, które żywią się krwią, boleśnie nas kąsając. Szczytowy moment ich aktywności przypada latem, kiedy to większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Czy można się przed nimi ustrzec? Można. Przedstawiamy przepis na genialny spray przeciwko komarom, który przygotujesz w dwie minuty.

Mogłoby się wydawać, że komary to nikomu niepotrzebne stworzenia. Prawda jest zgoła inna. Komary zapylają kakaowca, dzięki któremu możemy cieszyć się smakiem kakao czy czekolady. Trudno wyobrazić sobie bez nich życie, prawda? Dlatego też nie powinniśmy zabijać komarów, a jedynie je odstraszać. Chemiczny spray przeciwko owadom nie będzie ci potrzebny. Równie skuteczny przygotujesz samodzielnie, w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka aromatycznych składników.

Jak zrobić domowy spray przeciwko komarom?

Aromaterapia to dziedzina medycyny alternatywnej polegająca na wykorzystaniu olejków eterycznych. W zależności od zapachu pobudzają one do działania, energetyzują, ale też i wyciszają czy uspokajają. Nadają się wyłącznie do użytku zewnętrznego, choć niektóre z nich wykorzystywane są do aromatyzowania np. liści herbaty. Olejki eteryczne można użyć do przygotowania naturalnego, ekologicznego repelentu przeciwko komarom. Kluczowy jest jednak ich zapach. Komary nie znoszą zapachu bergamotki, lawendy, miętym, melisy, eukaliptusa czy cytronelli. To właśnie z nich przyrządzisz spray przeciwko komarom. Jak to zrobić? To bardzo proste.

  • Idź do apteki i kup olejki eteryczne z rośli takich jak: mięta pieprzowa, drzewo herbaciane, lawenda, cytronella, rozmaryn i eukaliptus.
  • Potrzebujesz także spirytusu albo taniej wódki oraz butelki z atomizerem.
  • Następnie, do butelki z atomizerem wlej szklankę wody i dodaj do niej 1/4 szklanki alkoholu.
  • Wkrop do nich 30 kropli olejku lawendowego, 30 kropli olejku miętowego, 30 kropli olejku z drzewa herbacianego, 40 kropli olejku z cytronelli, 20 kropli olejku z rozmarynu i 20 kropli olejku z eukaliptusa.
  • Na końcu, wlej łyżeczkę oliwy z oliwek.
  • Zamknij butelkę i wstrząśnij ją dokładnie. Tak przygotowany spray stosuj zarówno na skórę, jak i w domu, jako mgiełkę zapachową.
Spray przeciwko komarom. Przygotujesz go w dwie minuty, fot. Unsplash
Spray przeciwko komarom. Przygotujesz go w dwie minuty, fot. Unsplash

Czy naturalny olejek przeciwko komarom jest bezpieczny?

Tak, taki spray jest w pełni bezpieczny. Pamiętaj jednak o tym, że olejki eteryczne są bardzo mocno stężone. Mogą wywołać silną reakcję alergiczną, dlatego też przed użyciem, nie zapomnij o przeprowadzeniu testu na przegubie. Jeżeli w przeciągu kilku godzin po spryskaniu na skórze nie pojawi się zaczerwienienie czy wysypka, możesz zastosować go na resztę ciała. Czas działania mgiełki wynosi ok. 2-3 godzin. Po tym czasie należy spryskać się nią ponownie. Czy można pryskać nią małe dzieci? Tak, ale takie, które mają więcej niż 3 lata. Tutaj również należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Po wykonaniu sprayu zostanie ci nieco olejków. Możesz dodać je do kąpieli, do kominka zapachowego, czy rozcieńczyć je z wodą i przygotować mgiełkę zapachową do domu.

Spray na komary. Przygotujesz do w dwie minuty. Fot. Unsplash
Spray na komary. Przygotujesz do w dwie minuty. Fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także