PoradyLajfhakiNajlepszy środek na chwasty znajdziesz w swojej kuchni. Zielsko szybko zniknie

Najlepszy środek na chwasty znajdziesz w swojej kuchni. Zielsko szybko zniknie

ocet na chwasty fot. getty images
ocet na chwasty fot. getty images
29.04.2023 10:59

Zielsko wystające spomiędzy płytek na podjeździe lub w ogrodzie szpeci chodnik i przysparza kłopotów właścicielom domów. Istnieje prosty, domowy trik na usunięcie chwastów. Rozwiązanie problemu powracającego każdej wiosny czeka w szafce kuchennej.

Chwasty pojawiają się na kostce brukowej bez względu na to, jak została położona i jak szerokie są szczeliny między płytkami. Zielsko rozpleni się nawet w bardzo niewielkich otworach. Na szczęście jest prosty sposób, by pozbyć się chwastów z chodnika.

Ocet to skuteczny środek na chwasty

Aby pozbyć się chwastów, możesz wykorzystać ocet. Najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy o stężeniu 10-20%. Dzięki niemu pozbędziesz się zielska bez spędzania wielu godzin na wyrywaniu go spomiędzy kostek brukowych. Ocet działa na zielone części roślin, wysuszając je. Z tego powodu trik z octem najlepiej stosować tylko na kostce brukowej i żwirowych opaskach trawników. Stosowanie ich na trawniku i w okolicy roślin nie jest najlepszym pomysłem (jeśli chcesz spróbować, stosuj go tylko punktowo w miejscach, gdzie rośnie zielsko). Jeśli spryskasz je octem, zostaną unicestwione tak samo jak chwasty.

ocet na chwasty, fot. Getty Images/Genialne.pl
ocet na chwasty, fot. Getty Images/Genialne.pl

Jak stosować ocet na chwasty?

Aby wykonać domowy preparat na chwasty, zmieszaj ocet z wodą w proporcji 2:1. Na oprysk wybierze słoneczny, suchy i bezwietrzny dzień. Najlepiej, żeby prognoza nie przewidywała deszczu na kolejne 24 godziny (mógłby zmyć preparat). Spryskaj chodnik. Ocet zadziała na chwasty wysuszająco. Powtórz zabieg 2-3 razy (raz w tygodniu), a całkowicie znikną ze szczelin w kostce brukowej.

Ocet na chwasty to tani i skuteczny sposób. Fot. Getty Images
Ocet na chwasty to tani i skuteczny sposób. Fot. Getty Images

Co na chwasty, jeśli nie ocet?

Ocet zabija chwasty, ale nie zapobiega ich powrotowi. W związku z tym po zakończeniu serii zabiegów preparatem na bazie tego składnika powinieneś zastosować jeden z trików, które powstrzymają rozwój zielska w szczelinach chodnika.

  • Kiedy pozbędziesz się chwastów, posyp szczeliny między kostką brukową sodą oczyszczoną. Ten naturalny i nieinwazyjny dla środowiska środek zapobiegnie ponownemu wyrastaniu zielska.
  • Zastosuj metodę ściółkowania kostki brukowej. Możesz wykorzystać dowolną użyteczną roślinę. Dobrze sprawdzi się np. pokrzywa. Pokrój ją na drobne kawałki i rozsyp w szczelinach, w których pojawiają się chwasty. Ściółka ograniczy im dostęp do światła słonecznego, a bez niego nie będą miały jak się rozwijać. Pamiętaj, że materiał do ściółkowania powinien być dobrze rozdrobniony, luźny, a także wilgotny. Co ważne, ten sposób pomaga zapobiegać wyrastaniu chwastów również na grządkach z roślinami (w ich przypadku unikaj ściółkowania liśćmi orzecha włoskiego oraz dębu, ponieważ rozkładając się, wytwarzają toksyczne dla roślin substancje).

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także