NewsyTo jeden z najmniejszych hoteli na świecie. Znajduje się w Europie i groziło mu zamknięcie

To jeden z najmniejszych hoteli na świecie. Znajduje się w Europie i groziło mu zamknięcie

najmniejszy hotel na świecie, fot. Getty Images
najmniejszy hotel na świecie, fot. Getty Images
26.09.2023 12:55

Na jednej z Wysp Kanaryjskich znajduje się hotel, który blisko 40 lat temu uznano za najmniejszy na świecie. Jeszcze niedawno kultowemu obiektowi groziło zamknięcie. Uratowały go liczne głosy fanów.

Hotel Puntagrande znany jako Hotelito (z hiszp. hotelik) znajduje się na wyspie El Hierro w archipelagu Wysp Kanaryjskich. W 1984 roku uznano go za najmniejszy hotel na świecie i wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.  Choć cieszy się ogromną sławą, do niedawna groziło mu zamknięcie.

Jaka jest historia najmniejszego hotelu świata?

Budynek, w którym mieści się Hotel Puntagrande, powstał w 1830 roku na zastygniętym jęzorze lawy, która spłynęła do oceanu. Pierwotnie był kryty słomą. Miał 1 piętro i tylko 40 metrów kwadratowych powierzchni. Po jakimś czasie dobudowano drugą kondygnację i powiększono powierzchnię obiektu do 600 metrów kwadratowych. Funkcje turystyczne budynek zyskał dopiero w 1969 roku. Najpierw zaczęły działać tam restauracja oraz bar. W 1975 r. uruchomiono hotel z 4 pokojami, który po 9 latach został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najmniejszy na świecie. W 1991 r. rząd Wysp Kanaryjskich przyznał obiektowi srebrny medal "Znaczenie dla turystyki". Choć tytuł najmniejszego na świecie odebrały mu później inne, mniejsze obiekty (obecnie tytuł najmniejszego nosi otwarty w 2022 r. Trafo-Hauschen w Niemczech, który ma niespełna 18 metrów kwadratowych powierzchni), Hotelito wciąż cieszy się ogromną sławą.

Jak wygląda najmniejszy hotel na świecie?

Hotel Puntagrande zlokalizowany jest na wysuniętym w ocean jęzorze lawy. Znajdują się w nim 4 pokoje różnej wielkości. Wszystkie mają widok na Ocean Atlantycki, a niektóre nawet balkon. Urządzono je w stylu marynistycznym, by przypominały kajuty okrętowe. Nie ma w nich telewizorów i minibarków. Są za to ciekawe dekoracje pochodzące ze złomowanych statków. Poza pokojami w budynku mieszczą się jadalnia oraz restauracja. Hotelito, choć mały, jest miejscem luksusowym. Za noc trzeba zapłacić od 400 euro w górę.

Dlaczego najmniejszy hotel na świecie miał zostać zamknięty?

Od 2018 roku Hotel Puntagrande należy do Davida Nahmiasa i jego żony Pauli. Jakiś czas temu mężczyzna ogłosił, że Hotelito będzie czynny tylko do 20 stycznia 2024 roku. Powodem tej decyzji miały być zaniedbania instytucjonalne wobec obiektu o znaczeniu kulturalnym. Nahmias narzekał również na wandalizm. Wiadomość o tym, że miniaturowy hotel przestanie istnieć, poruszyła fanów obiektu. Właściciele otrzymali wiele głosów wsparcia i zachęty do dalszego działania. W związku z tym niedawno ogłosili, że jeden z najmniejszych hoteli świata będzie wciąż przyjmował gości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także