InspiracjeMiejscaNajpiękniejsza księgarnia na świecie. Podbije serca fanów Harry'ego Pottera

Najpiękniejsza księgarnia na świecie. Podbije serca fanów Harry'ego Pottera

Najpiękniejsza księgarnia na świecie znajduje się w Porto.
Najpiękniejsza księgarnia na świecie znajduje się w Porto.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Editor1906
07.11.2023 17:39

Istnieje pewne miejsce, które może być rajem dla fanów Harrego Pottera i wszystkich moli książkowych. Ta księgarnia liczy sobie ponad 60 tys. tomów: od klasyków literatury aż po kolekcjonerskie wydania. Na każdym kroku widać magiczne akcenty nawiązujące do powieści J.K. Rowling, co jeszcze bardziej sprawia, że czujemy się tam jak w innym uniwersum. Livrarii Lello przeniesie cię do świata, którego jeszcze nie widziałeś.

Fani Harrego Pottera to specjalna grupa ludzi, którzy są w stanie zrobić wszystko, by choć przez chwilę poczuć się jak chłopiec z książki. Powstaje mnóstwo kawiarni tematycznych, specjalne wydania książek czy też produkcje filmowe inspirowane magicznym światem. Livrarii Lello to jedno z takich miejsc, które musi odwiedzić każdy fan tej powieści. Mówi się, że to "najpiękniejsza księgarnia świata".

Księgarnia jak ze snów. Koniecznie musisz ją odwiedzić

Przekraczając próg tej księgarni w Porto, musisz mieć świadomość, że minie dobre parę godzin, nim ją opuścisz. Od samego wejścia zderzamy się z masywnymi meblami, które kryją w sobie tysiące książek z najróżniejszych zakątków świata. W centralnej części stoją masywne, czerwone schody, które idealnie kontrastują z ciemnym wnętrzem. Podnosząc wzrok, widzimy witraż, który zajmuje sporą część sufitu. W pierwszej chwili nie wiemy dokładnie, na co patrzeć, bo wszystko wprawia w zachwyt.

Ten wspaniały obiekt liczy sobie ponad wiek i jest uważany, za jedną z najpiękniejszych księgarni, jaką widział świat. Ludzie kojarzą ją głównie przez motyw przewodni, nawiązujący do świata Harrego Pottera, lecz prawda jest taka, że każdy mol książkowy znajdzie tam coś dla siebie. Warto zaznaczyć, że Lello to również wydawnictwo, więc znajdziemy tam książki, które mają wyjątkowe oprawy i są w różnych językach. Jedna sztuka kosztuje przeważnie 15 euro.

Księgarnia ma w zwyczaju ogłaszać poszukiwania konkretnych pozycji, które od jakiegoś czasu są już niedostępne na rynku. Unikatowe książki potrafią kosztować fortunę, lecz dla zarządu nie jest to żadna przeszkoda. Na półkach można spotkać egzemplarze książek, których nie da się kupić już od długiego czasu. Przykładem może być pierwsze wydanie Harrego Pottera, na które właściciele polowali przez kilka lat. Wyceniono je na 70 tys. euro. Raport z 2019 roku mówi, że na inwestycje w książki przeznaczono aż pół miliona euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fani Harrego Pottera czują się tam, jak w raju

Jeśli ktoś jest prawdziwym fanem serii o magicznym chłopcu, to z pewnością dostrzeże, że księgarnia stanowi wierne odwzorowanie tego, co znajdujemy w książce. To nie przypadek, gdyż autorka popularnej serii przez wiele lat mieszkała w Porto i czerpała mnóstwo inspiracji z wnętrza księgarni.

Czerwone schody były bodźcem do napisania fragmentu o ruchomych stopniach, jakie można było spotkać w Hogwarcie. Wystrój dał początek ulicy Pokątnej, na której czarodzieje nabywali wszystkie magiczne przedmioty. Kto by się spodziewał, że kilkadziesiąt lat później to miejsce będzie promować książki o Harrym Potterze.

Jeśli masz zamiar się tam wybrać, warto wiedzieć kilka rzeczy. Przed wejściem najczęściej ustawia się spora kolejka do kupienia biletu. Jego koszt to 8 euro, ale jednocześnie jest zniżką na ewentualne zakupy. Można go kupić online, lecz bez stania w kolejce do wejścia z pewnością się nie obejdzie. Najlepiej odwiedzać to miejsce zaraz po otwarciu lub przed samym zamknięciem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także