Największy błąd przy uprawie pomidorów. Obniża ilość i jakość plonów
Pomidory przy pewnych warzywach nigdy nie będą dobrze rosnąć i nigdy nie zbierzesz z nich dużego plonu. Warto więc wiedzieć, czego w żadnym wypadku nie powinieneś sadzić przy pomidorach. To ważne, jeżeli chcesz, aby wydały liczne i okazałe owoce w nadchodzącym sezonie.
Pomidory z jednej strony nie są jakoś specjalnie trudne w uprawie, z drugiej - na spektakularne rezultaty mogą liczyć tylko ci ogrodnicy, którzy wiedzą, jak o nie dbać. Są to warzywa bardzo czułe na sąsiedztwo innych roślin, z wieloma z nich niestety rywalizują o składniki odżywcze i sole mineralne pobierane z gleby. I niestety często tę walkę przegrywają. Dlatego to, z kim sąsiadują, ma tak duże znaczenie dla ich rozwoju.
Czego nie sadzić przy pomidorach?
Oto warzywa, owoce i zioła, z którymi pomidory zdecydowanie się nie lubią:
- bób,
- groch,
- kapusta (brukselska, głowiasta biała, głowiasta czerwona, pekińska, włoska),
- morela,
- ogórek,
- orzech włoski,
- papryka,
- rzodkiewka,
- ziemniak (najgorsza rzecz, jaką w sąsiedztwie możesz posadzić. Bardzo mocno odbije się na wysokości plonu).
Oprócz tego musisz pamiętać, że pomidorów nigdy nie należy sadzić w tym samym miejscu rok do roku (jest to zasada, która obowiązuje w przypadku większości owoców i warzyw). Ponadto warzywa te nie powinno się sadzić nigdy na miejsce, które poprzednio zajmowały warzywa z rodziny psiankowatych, bo możesz przenieść choroby, na które tamte cierpiały. To między innymi papryka, ziemniaki i bakłażan. Zwiększysz wtedy zwłaszcza szansę zachorowania pomidorów na zarazę ziemniaczaną i różne choroby grzybowe.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Najczęstsze błędy popełniane przy uprawie pomidorów
Oprócz zapewnienia pomidorom niewłaściwego towarzystwa, z którym muszą one konkurować o składniki odżywcze pobierane z gleby, wiele osób popełnia błędy przy podlewaniu. A jest ono kluczowe dla ich rozwoju. Co zazwyczaj robimy źle? Przeważnie jedną z tych trzech rzeczy:
- moczysz liście - nigdy nie powinieneś przy podlewaniu zwilżać liści i owoców pomidorów. Sprzyja to niestety rozwojowi pleśni i innych chorób. Możesz więc w wyniku tego narazić się na utratę całego plonu albo pokaźnej jego części;
- podlewasz w południe - to najgorsza pora podlewania. Powinieneś to robić rano lub pod wieczór;
- przesadzasz z nawadnianiem - pomidory lubią wilgoć. Jeśli jednak będą miały zbyt dużo wody, to zaczną żółknąć i więdnąć, a ich korzenie zgniją.
- podlewasz je nieregularnie - jeżeli już w ogóle podlewasz pomidory, to rób to regularnie. W upały, jeśli długo mają sucho i potem dostaną sporą ilość wody, owoce pomidorów po prostu pękają.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!