PoradyNajwiększy błąd przy uprawie pomidorów. Obniża ilość i jakość plonów

Największy błąd przy uprawie pomidorów. Obniża ilość i jakość plonów

czego nie sadzić przy pomidorach fot. genialne.pl
czego nie sadzić przy pomidorach fot. genialne.pl
Manuel

03.07.2023 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomidory przy pewnych warzywach nigdy nie będą dobrze rosnąć i nigdy nie zbierzesz z nich dużego plonu. Warto więc wiedzieć, czego w żadnym wypadku nie powinieneś sadzić przy pomidorach. To ważne, jeżeli chcesz, aby wydały liczne i okazałe owoce w nadchodzącym sezonie.

Pomidory z jednej strony nie są jakoś specjalnie trudne w uprawie, z drugiej - na spektakularne rezultaty mogą liczyć tylko ci ogrodnicy, którzy wiedzą, jak o nie dbać. Są to warzywa bardzo czułe na sąsiedztwo innych roślin, z wieloma z nich niestety rywalizują o składniki odżywcze i sole mineralne pobierane z gleby. I niestety często tę walkę przegrywają. Dlatego to, z kim sąsiadują, ma tak duże znaczenie dla ich rozwoju.

Czego nie sadzić przy pomidorach?

Oto warzywa, owoce i zioła, z którymi pomidory zdecydowanie się nie lubią:

 • bób,
 • groch,
 • kapusta (brukselska, głowiasta biała, głowiasta czerwona, pekińska, włoska),
 • morela,
 • ogórek,
 • orzech włoski,
 • papryka,
 • rzodkiewka,
 • ziemniak (najgorsza rzecz, jaką w sąsiedztwie możesz posadzić. Bardzo mocno odbije się na wysokości plonu).

Oprócz tego musisz pamiętać, że pomidorów nigdy nie należy sadzić w tym samym miejscu rok do roku (jest to zasada, która obowiązuje w przypadku większości owoców i warzyw). Ponadto warzywa te nie powinno się sadzić nigdy na miejsce, które poprzednio zajmowały warzywa z rodziny psiankowatych, bo możesz przenieść choroby, na które tamte cierpiały. To między innymi papryka, ziemniaki i bakłażan. Zwiększysz wtedy zwłaszcza szansę zachorowania pomidorów na zarazę ziemniaczaną i różne choroby grzybowe.

czego nie sadzić przy pomidorach, fot. getty images
czego nie sadzić przy pomidorach, fot. getty images

Najczęstsze błędy popełniane przy uprawie pomidorów

Oprócz zapewnienia pomidorom niewłaściwego towarzystwa, z którym muszą one konkurować o składniki odżywcze pobierane z gleby, wiele osób popełnia błędy przy podlewaniu. A jest ono kluczowe dla ich rozwoju. Co zazwyczaj robimy źle? Przeważnie jedną z tych trzech rzeczy:

 • moczysz liście - nigdy nie powinieneś przy podlewaniu zwilżać liści i owoców pomidorów. Sprzyja to niestety rozwojowi pleśni i innych chorób. Możesz więc w wyniku tego narazić się na utratę całego plonu albo pokaźnej jego części;
 • podlewasz w południe - to najgorsza pora podlewania. Powinieneś to robić rano lub pod wieczór;
 • przesadzasz z nawadnianiem - pomidory lubią wilgoć. Jeśli jednak będą miały zbyt dużo wody, to zaczną żółknąć i więdnąć, a ich korzenie zgniją.
 • podlewasz je nieregularnie - jeżeli już w ogóle podlewasz pomidory, to rób to regularnie. W upały, jeśli długo mają sucho i potem dostaną sporą ilość wody, owoce pomidorów po prostu pękają.
czego nie sadzić przy pomidorach, fot. getty images
czego nie sadzić przy pomidorach, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także