Największy cmentarz w Polsce robi wrażenie. Panuje tam niesamowity klimat
Polskie nekropolie to nie tylko pomniki i alejki. Okazuje się, że ten cmentarz jest odwiedzany przez tłumy turystów, którzy są wprost oczarowani jego rozmiarami oraz architekturą. Ciekawe jest to, że wcale nie znajduje się w Warszawie.
1 listopada to znakomity czas na to, aby dowiedzieć się nieco więcej o cmentarzach. Zazwyczaj traktujemy je, tylko jako miejsca spoczynku zmarłych, które są szare i ciche. Jednak ten cmentarz jest zupełnie inny od pozostałych, przez co od wielu lat uchodzi za niemałą atrakcję tego regionu. Zachwyca rozmiarem, wyglądem oraz historią.
Co musisz wiedzieć o największym cmentarzu w Polsce?
W tym czasie wielu z nas planuje podróże bliższe i dalsze na cmentarze. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, w jak ciekawym miejscu przebywamy, dopóki nie zagłębimy się w jego historię. Nie inaczej jest w tym przypadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ozdoby Halloween cz. 3
Cmentarz Centralny w Szczecinie, bo o nim mowa, stanowi ewenement na skalę kraju. Ma aż 172 hektary powierzchni, przez co uplasował się na trzecim miejscu co do wielkości europejskich nekropolii. Właśnie na nim znajduje się blisko 300 tysięcy grobów, ale to nie wszystko. Założony został 6 grudnia 1901 roku, a od tamtej pory był wielokrotnie remontowany. W efekcie przetrwał do naszych czasów, przez co możemy się nim cieszyć.
Wiele osób traktuje ten cmentarz jako park, który jest idealnym miejscem na długi oraz relaksujący spacer w otoczeniu natury. Wszystko udało się dzięki wyjątkowemu projektowi. Na cmentarzu znalazło się miejsce na groby oraz ogrody. Architekci wzorowali się na nekropoliach w Hamburgu i Wiedniu. Cmentarz w Szczecinie miał się wyróżniać modną sztuką ogrodniczo-parkową oraz kunsztem architektury nagrobnej, co niewątpliwie się udało.
Co warto zobaczyć na największym cmentarzu w Polsce?
Będąc w Szczecinie, nie sposób nie odwiedzić tego miejsca. Warto zorganizować zwiedzanie tak, aby pospacerować urzekającymi alejkami. Do najpopularniejszych tras należy ta o nazwie Traktat Historyczny. Idąc nią można zobaczyć najstarszą część cmentarza, która naprawdę potrafi przenieść w czasie.
Dla fanów długich wędrówek przewidziane zostały także inne trasy, których przejście zajmuje około 1,5 godziny. Dlatego to znakomite miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele osób z pewnością będzie zszokowanych tym, że na cmentarzu Centralnym w Szczecinie można spotkać rowerzystów. Mogą oni poruszać się po nekropolii po wniesieniu opłaty 5 zł.
Cmentarz jest otwarty w godzinach 7:00-21:00 w terminie od kwietnia do 2 listopada. Natomiast od 3 listopada aż do wczesnej wiosny można go odwiedzać od 7:00 do 18:00. Warto dodać, że spoczywają tutaj działacze społeczni oraz żołnierze, jak również zasłużone osoby dla tamtejszego regionu. Wśród nich odnaleźć można Hermana Hakenna, Stanisławę Engelównę oraz Mariana Jurczyka.