Nie kupuj, weź używane. Poszukaj takiego regału na swoim cmentarzu
Przed 1 listopada nie musisz wydawać pieniędzy na nowe znicze. Możesz wziąć je zupełnie za darmo ze zniczodzielni. Takie punkty działają na wielu cmentarzach w całej Polsce. Niektóre miasta, w tym Kraków, są tak zadowolone z tej inicjatywy, że ustawiają regały na używane znicze w kolejnych lokalizacjach.
27.10.2023 16:23
Cmentarna moda na zero waste zrodziła się kilka lat temu. Zniczodzielnie powstawały najpierw w większych miastach. Z czasem pomysł dotarł również do niewielkich miejscowości. I nic dziwnego, ponieważ ustawienie zwykłego regału pozwala uratować niezniszczone znicze przed wrzuceniem do kubła na śmieci. Prosty i niskobudżetowy pomysł zmniejsza więc znacząco liczbę odpadów produkowanych na cmentarzach. A tych jest mnóstwo, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych.
Jak działają cmentarne półki na znicze?
Zasada działania zniczodzielni jest prosta. Jeśli porządkując grób, wyselekcjonowałeś niezniszczone znicze, których chcesz się pozbyć, nie musisz wyrzucać ich do kosza. Zanieś je do zniczodzielni i zostaw. To przecież nie jest jakiś wielki wysiłek, a dzięki temu przyczynisz się do zmniejszenia produkcji śmieci. Zostawione na półce znicze są przeznaczone do ponownego wykorzystania. Każdy, kto chce zaoszczędzić lub po prostu postąpić bardziej ekologiczne, może wziąć za darmo dowolną liczbę zniczy i ustawić je na grobach swoich bliskich. Wystarczy dokupić do nich wkłady.
Dlaczego warto korzystać ze zniczodzielni?
Dzięki zniczodzielni znicze trafiają do drugiego obiegu. Korzystają na tym zarówno osoby, które usuwają w ten sposób niechciane ozdoby, jak i ci, którzy decydują się na zabranie ich z regału. Zostawiając niepotrzebne znicze na półce, pozbywasz się ich w ekologiczny sposób. Zyskujesz świadomość, że nie zmarnowałeś pieniędzy, stawiając je na grobie tylko na kilka dni (jak często bywa z lampkami kupowanymi na Wszystkich Świętych). Biorąc ozdobę z drugiej, ręki również dbasz o środowisko. Poza tym oszczędzasz pieniądze. Jak już wspomnieliśmy, musisz dokupić jedynie wkład. W przypadku większej liczby zniczy oraz dużych i bardziej ozdobnych opraw możesz zaoszczędzić jednorazowo nawet kilkanaście złotych. Korzysta także środowisko naturalne, ponieważ dzięki zniczodzielni na składowiska trafia mniej cmentarnych odpadów.
Gdzie można znaleźć półki na używane znicze?
Zniczodzielni szybko przybywa. Działają nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Poznań czy Kraków (gdzie w tym roku ustawiono nowe punkty na cmentarzach Rakowickim, w Mydlnikach i Pychowicach). Coraz częściej regały na używane znicze przeznaczone do ponownego wykorzystania stają na nekropoliach w niewielkich miejscowościach, takich jak np. Gryfino czy Barlinek. Zwykle zniczodzielnie są ustawiane przy głównym wejściu na cmentarz, by były dobrze widoczne. W większych miastach zdarza się, że na jednym cmentarzu stoi kilka zniczodzielni. Wtedy regały można napotkać również przy bramach bocznych.