PoradyLajfhakiNaturalny spray na pleśń. Szybko zniknie ze ścian

Naturalny spray na pleśń. Szybko zniknie ze ścian

Naturalny spray na pleśń, fot. Freepik
Naturalny spray na pleśń, fot. Freepik
10.10.2023 16:30, aktualizacja: 10.10.2023 17:31

Kiedy wilgotność powietrza w domu jest zbyt wysoka, można się spodziewać wykwitów pleśni. Jak wiemy, ta jest bardzo niebezpieczna i przebywanie w zainfekowanym domu może skończyć się poważnymi chorobami ze strony układu oddechowego. Kiedy tylko zauważysz pierwsze brązowe plamy na suficie, nie zwlekaj i przygotuj naturalny spray na pleśń.

Większość z nas nawet nie myśli o tym, by zadziałać czymś naturalnym na grzyba. Chemia ze sklepów jest bardzo niebezpieczna, więc jeśli chcesz nią potraktować ściany, lepiej opuść dom na kilka dni. Inaczej będzie w przypadku naturalnych środków, które komponuje się z produktów, które działają antygrzybiczo. Jest to dużo bezpieczniejsze i tańsze rozwiązanie.

Naturalny spray na pleśń

Najtańszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na grzyba pokrywającego ściany jest ocet spirytusowy. W składzie znajduje się od 6 do 10 proc. kwasu octowego. Jego pH jest bardzo niskie, co sprawia, że grzyb nie jest w stanie rozwijać się w jego obecności. Jak go zaaplikować? Wystarczy przelać odmierzoną ilość octu do butelki z atomizerem i popryskać ścianę pokrytą pleśnią. Następnie ścieramy wszystko ręcznikiem i jeśli w dalszym ciągu widać ślady grzybów, powtarzamy zabieg. Jeżeli masz do czynienia z grubą warstwą nalotu, która zbierała się tam miesiącami, najlepiej wykonać specjalną mieszankę czyszczącą. Wymieszaj ocet, wodę oraz sodę oczyszczoną, tak by powstała gęsta masa. Nałóż ją na wykwity i odczekaj godzinę. Po tym czasie zetrzyj całość wilgotną gąbką i osusz ściany ręcznikiem.

Obraz

Nie masz octu w domu? Poszukaj olejku z drzewa herbacianego

Tytułowy olejek wykorzystuje się najczęściej w kosmetyce, lecz używanie go w codziennych porządkach jest coraz bardziej popularne. Ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze, więc możesz użyć go w walce z pleśnią. Wymieszaj 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego z 2 szklankami wody i przelej do pojemnika z aplikatorem. Popryskaj ściany i zostaw na 3-4 dni by substancje czynne miały czas na reakcje. Po tym czasie najlepiej zmyć nalot wodą z mydłem i osuszyć ściany ręcznikiem papierowym. Zabieg powtarzamy po tygodniu, nawet jeśli nie widać pleśni, lecz w dalszym ciągu mogą być tam jej zarodniki.

Naturalny spray na pleśń, fot. Freepik
Naturalny spray na pleśń, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także