Naucz się rozpoznawać oryginalne perfumy i nie daj się wodzić oszustom za nos
Każdy lubi pięknie pachnieć, jednak nie wszyscy są gotowi wydać na ten cel kilkaset złotych. Podpowiadamy, jak rozpoznać oryginalne perfumy.
Obecnie półki w drogeriach uginają się od przeróżnych perfum, które kuszą nas ciekawymi kompozycjami zapachowymi. W tym samym czasie oszuści zacierają ręce, tworząc łudząco podobne podróbki, które są o wiele tańsze niż oryginalne odpowiedniki. Umiejętność rozpoznania oryginalnych perfum jest konieczna, aby nie dać się naciąć.
Dlaczego markowe perfumy są drogie?
Wiele osób uważa, że kupując górnopółkowe zapachy, płacimy za logo lub markę. Cóż, to nie do końca prawda. Od wielu lat czołowe firmy perfumiarskie lub luksusowe domy mody z ogromną precyzją dobierają składnikiperfum tak, aby zyskać jedyny i niepowtarzalny aromat. Warto dodać, że najczęściej korzystają z wysokiej jakości surowców, co również wpływa na cenę produktu. Zazwyczaj do uzyskania 1 mililitra woni potrzeba aż 1 kilograma surowca np. płatków kwiatów. Warto dodać, że nad całym procesem powstawania perfum czuwają najlepsi specjaliści oraz chemicy, a wyprodukowanie zamierzonego zapachu jest bardzo czasochłonne. Najczęściej jest to metoda prób i błędów, a wystarczy nieodpowiednia proporcja i pracę zaczyna się od początku. Właśnie to wszystko składa na cenę markowych perfum.
Jak rozpoznać oryginalne perfumy?
- Numer seryjny to podstawa, która od razu wykaże, czy dane perfumy są prawdziwe. W Internecie dostępnych jest wiele wyszukiwarek, które potwierdzają autentyczność zapachów. Zazwyczaj numer seryjny widnieje na spodzie flakonu lub jest wytłoczony na jego powierzchni. Mimo to technologia lubi zawodzić i nie wyszuka edycji limitowanych lub specjalnie zmienionych przez producenta kodów.
- Przed zakupem przyjrzyj się kartonikowi. Literówki w nazwie, niechlujna folia lub byle jakie ułożenie produktu w środku to jasne sygnały, że mamy do czynienia z podróbką.
- Kształt butelki to jeden z trudniejszych elementów do podrobienia. Zawsze porównuj szkło, kolor i szczegóły znajdujące się na flakonach. Bardzo często różnice są widoczne w zatyczkach, a marki luksusowe bardzo dbają o szczegóły.
- Kolor perfum to równie ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Nie jest to jednak miarodajna kategoria ze względu na różne kolory szkła. W tym przypadku rozpoznanie podróbki może być wręcz niewykonalne.
- Zapach składa się z trzech nut: głowy, serca i bazy. Podróbki przypominają oryginał tylko na początku, czyli w nutach głowy. Po kilku minutach zaczyna uwalniać się zapach z nut serca, który jest przy rozpoznawaniu próbek kluczowy. Najlepiej wypróbować perfumy na skórze, co da wiarygodny wynik. Podróbka nigdy nie jest tak trwała jak oryginał.