NewsyNauczył szczury robienia selfie. Nie chciały przestać "pstrykać fotek"

Nauczył szczury robienia selfie. Nie chciały przestać "pstrykać fotek"

Szczury to wyjątkowo inteligentne stworzenia. Można nauczyć je naprawdę wielu rzeczy. Augustin Lignier poszedł o krok dalej, bowiem pokazał szczurom jak robić... selfie. Zwierzęta były zachwycone i nie chciały przestać robić sobie zdjęć.

Szczur zaskoczony widokiem człowieka
Szczur zaskoczony widokiem człowieka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Francisco Martins

Szczury należą do ssaków z rodziny myszowatych. Rozprzestrzeniły się po całym świecie, nie licząc Antarktydy. To łagodne i bardzo inteligentne stworzenia, które lgną do człowieka. Można nawiązać z nimi więź porównywalną do tej z psem.

Wiele osób decyduje się na hodowlę szczurów. Miłośnicy tych stworzeń uważają je za kochające, wierne i inteligentne. Pewien francuski artysta postanowił przetestować inteligencję szczurów. Fotograf nauczył je... robić sobie selfie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzątanie 2022 GRUDZIEŃ

Nauczył szczury robić sobie selfie. Zwierzęta nie mogły przestać "pstrykać" fotek

Doktor Burrhus Frederic był jednym z najsłynniejszych psychologów, który badał teorie behawioryzmu. W latach 50. ubiegłego wieku prowadził badania dotyczące zachowania człowieka. Frederic uważał, że przyczyn ludzkiego zachowania nie powinno się doszukiwać w osobowości, a środowisku zewnętrznym. To badanie zainspirowało Augustina Ligniera, cenionego francuskiego fotografa do przeprowadzenia eksperymentu ze szczurami.

Francuski artysta spędził dwa miesiące na uczeniu szczurów obsługi fotobudki. Zwierzęta nauczyły się przyciskać mały przycisk migawki, który robił im zdjęcia. Na początku eksperymentu szczury dostawały kostkę cukru za każde wciśnięcie przycisku. Niedługo później zaczęły robić to same z siebie, dla własnej przyjemności. Zwierzęta wykonywały kilkaset zabawnych zdjęć, które można podziwiać na oficjalnej stronie artysty.

Przyjemność zaprojektowana przez twórców mediów społecznościowych

Eksperyment Lingera miał udowodnić, że zachowanie szczurów w niczym nie różni się od zachowania człowieka, który korzysta z mediów społecznościowych. Artysta chciał pokazać, że firmy odpowiedzialne za aplikacje takie jak Facebook czy Instagram trzymają nas w niewoli. Naszym "uzależniającym cukrem" są komentarze i polubienia innych użytkowników. Wywołują one takie same reakcje jak u szczura, który otrzymał kostkę cukru. To dawka dopaminy, hormonu, który odpowiada za odczuwanie szczęścia i motywuje nas do działania.

Szacuje się, że aż 10 proc. Amerykanów jest uzależnionych od mediów społecznościowych. "Badania wykazały, że udostępnienia i polubienia powodują, że obszar nagrody w mózgu wyzwala ten sam rodzaj reakcji chemicznej, co w przypadku narkotyków takich jak kokaina" – wyjaśniają specjaliści z Amerykańskiego Centrum ds. Uzależnień.