NewsySzczury budzą w tobie obrzydzenie? Zobacz, do czego potrafią być zdolne

Szczury budzą w tobie obrzydzenie? Zobacz, do czego potrafią być zdolne

Szczur z pożywieniem w pysku
Szczur z pożywieniem w pysku
Źródło zdjęć: © Getty Images | andwill
08.11.2023 18:23, aktualizacja: 17.01.2024 14:35

Szczury to zwierzęta, które u większości z nas wywołują obrzydzenie. Niewiele osób darzy je sympatią, bowiem kojarzą się z brudem i chorobami. Prawda jest taka, że to jedne z najmądrzejszych stworzeń chodzących po tej planecie, o czym przekonują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Nie lubisz szczurów? Nie jesteś jedyny. Wokół nich narosło dużo mitów. Wiele osób jest zdania, że są brudne, wredne czy agresywne. Prawda jest zgoła inna, bowiem szczury to wyjątkowo czyste, towarzyskie i wybitnie inteligentne stworzenia, co udowodniły liczne badania naukowe.

Naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Harvarda wykazali, że szczury potrafią używać wyobraźni, by odtworzyć w swoim mózgu miejsce, w którym były wcześniej. To przełomowe odkrycie, które tylko potwierdza ich inteligencję. Czas odczarować te niezwykłe stworzenia. Po przeczytaniu artykułu, całkowicie zmienisz o nich zdanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczury mają wyobraźnię. Potwierdziły to badania naukowe

Badania przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Harvarda wykazały, że szczury potrafią odtworzyć w pamięci miejsce, w którym już wcześniej były. To zupełnie tak jak my, kiedy wracamy pamięcią do miejsc, które odwiedziliśmy. Badacze są zdania, że ta umiejętność dotyczy wszystkich ssaków, a nie tylko ludzi i szczurów.

Trudno to zbadać, bowiem zwierzęta nie potrafią mówić. Cała nadzieja w postępie technologicznym, który umożliwia przebadanie mózgów zwierząt. W przypadku szczurów wykorzystano do tego technologię VR. Naukowcy przygotowali wizualizację ciemnego tunelu, w której to "umieścili" przeszkolone wcześniej szczury. Ich zdaniem było odnalezienie określonych kształtów. Jeśli im się to udało, dostawały smakołyk.

W trakcie badania maszyna zarejestrowała sygnały elektryczne pochodzące z hipokampa zwierząt. To obszar w mózgu ssaków, który odpowiada za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Okazało się, że szczury korzystają z wyobraźni, która znacznie ułatwiła im to zadanie.

"Szczury mogą wyobrażać sobie robienie rzeczy w sposób bardzo podobny do nas, bez wykonywania ich w rzeczywistości"

Po zakończeniu pierwszego badania naukowcy umieścili szczury na bieżni. Tak jak w poprzednim badaniu, wykorzystano do tego technologię VR. Miały przed sobą to samo zadanie — odnaleźć określony kształt. Szczury bardzo szybko zorientowały się, że samo bieganie nie przybliża ich do rozwiązania zadania. To właśnie wtedy zaczęły używać wyobraźni, co powodowało zmianę w obrazie projektowanym przez VR, a w efekcie, przybliżyło ich do odnalezienia obrazu.

Oba badania potwierdziły, że zwierzęta używają wyobraźni, aby poradzić sobie z napotykanymi przez nie trudnościami, tak jak robią to ludzie. "Badanie pokazuje, że szczury mogą wyobrażać sobie robienie rzeczy w sposób bardzo podobny do nas, bez wykonywania ich w rzeczywistości"— wyznał Frank Sengpiel z Uniwersytetu w Cardiff.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także