PoradyLajfhakiNaukowcy już wiedzą. Właśnie taką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm

Naukowcy już wiedzą. Właśnie taką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm

Jak zapewne każdy wie, temperatura ciała ludzkiego wynosi 36,6 stopnia Celsjusza. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wysoki poziom ciepła jesteśmy w stanie znieść. Sprawdź, jaką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm człowieka.

jaką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm, fot. Freepik
jaką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm, fot. Freepik

Wiele osób, myśląc o granicy wytrzymałości, ma w głowie ekstremalne temperatury. Jednak nic bardziej mylnego. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę tylko temperaturę powietrza, zapominając o wilgotności. To właśnie ona może dać się organizmowi we znaki.

Jak mierzy się temperaturę, która jest do wytrzymania?

Tropikalne lato na stałe zagościło w naszym kalendarzu. Z roku na rok upały są coraz większe i potrafią utrzymywać się przez kilka tygodni. Zjawisku temu zaczęli przyglądać się badacze z  Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, a swoje wyniki opublikowali w "The Conversation". Stwierdzili oni, że po samym spojrzeniu za okno nie wiemy, jaka temperatura tam panuje. Oczywiście zauważamy, czy jest słońce, wiatr lub deszcz. Mimo to nie znamy wilgotności powietrza. Dlatego zawsze należy odczytywać temperaturę mokrego termometru. Polega ona na połączeniu wyniku wilgotności oraz temperatury powietrza ze sobą. Według naukowców to właśnie ta wartość jest najistotniejsza i determinuje to, ile jest w stanie znieść ludzki organizm.

Woman holding digital hygrometer with thermometer near window on rainy day, closeup. Space for text
Woman holding digital hygrometer with thermometer near window on rainy day, closeup. Space for text

Na czym polega metoda mokrego termometru?

W obecnym czasie na każdym urządzeniu elektronicznym można sprawdzić wszystkie warunki meteorologiczne panujące na zewnątrz. Jednak można wykonać eksperyment i zobaczyć, czy technologia nie zawodzi. Wystarczy wziąć zwykły termometr zewnętrzny, a następnie owinąć go w mokrą gazę. Warto dodać, że uwzględnia on ciepło pochodzące z pary wodnej. Dla przykładu, jeśli wilgotność powietrza wynosiłaby 100%, to wynik z mokrego termometru będzie taki sam jak suchego. Natomiast kiedy wilgoć jest niska, to i temperatura mokrego termometru będzie niższa niż powietrza. Dzieje się tak, ponieważ ciepło znika razem z parą wodną z powierzchni termometru.

Obraz

Jaką najwyższą temperaturę wytrzyma organizm?

Naukowcy sprawdzili reakcje organizmu ankietowanych. Wyniki są szokujące. Okazuje się, że granica ludzkiej wytrzymałości pojawia się przy 31 stopniach Celsjusza oraz wilgotności na poziomie 100%. Natomiast kiedy temperatura wynosiła 38 stopni Celsjusza, a wilgotność 60% - badanym funkcjonowało się o wiele lepiej. Wynika to z faktu, że niska wilgotność powoduje efektywniejsze ochładzanie organizmu.