NewsyNaukowcy ujawnili prawdę o toalecie. Tego filmu nie da się zapomnieć

Naukowcy ujawnili prawdę o toalecie. Tego filmu nie da się zapomnieć

Czy na pewno wiesz, jak spuszczać wodę w toalecie? Fot. Freepik
Czy na pewno wiesz, jak spuszczać wodę w toalecie? Fot. Freepik
18.08.2023 16:08

Większość z nas nie zastanawia się nad tak prozaiczną czynnością, jak spuszczanie wody po skorzystaniu z WC. Okazuje się, że to poważny błąd. Naukowcy sprawdzili, jak rozprzestrzeniają się zarazki, gdy robimy to przy otwartej desce sedesowej. Nagranie nie pozostawia wątpliwości, jak spuszczać wodę w toalecie, by nie narażać się na kontakt z bakteriami.

Eksperyment dotyczący tego, jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczone bakteriami cząsteczki wody z sedesu, przeprowadził zespół z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Naukowcy sprawdzili to za pomocą zielonego lasera i wszystko uwiecznili na filmie. Ich odkrycie ujawnia obrzydliwą prawdę. Kiedy je zobaczysz, już nigdy nie będziesz spuszczał wody tak, jak dotychczas.

Dlaczego warto wiedzieć, jak spuszczać wodę w toalecie?

Kiedy czegoś nie widać, łatwiej jest udawać, że to nie istnieje. Tak właśnie jest z bakteriami w toalecie. Nie chcemy o nich myśleć, a fakt, że ich nie widać, znacząco ułatwia to zadanie. Ale prawda jest taka, że w misce toaletowej pozostaje wiele bakterii i wirusów. Chodzi m.in. o bakterie kałowe takie jak E. coli czy C. difficile. Poza tym rozwijają się tam norowirusy i adenowirusy. Wszystkim sprzyja wilgotne środowisko, więc szybko się namnażają. Jeśli dostaną się do ludzkiego organizmu, mogą spowodować poważne zatrucie. Efektem będą problemy żołądkowe oraz jelitowe. Dla własnego bezpieczeństwa warto wiec wiedzieć, jak prawidłowo spuszczać wodę w toalecie. To jedna z podstaw codziennej higieny.

jak spuszczać wodę w toalecie
jak spuszczać wodę w toalecie

Jak spuszczać wodę w toalecie?

Naukowcy już od ponad pół wieku wiedzą, że z otwartej muszli sedesowej wydostają się aerozole. To dlatego należy ją zamykać i to najlepiej jeszcze przed spuszczeniem wody. Właśnie w tym momencie z sedesu wydobywa się najwięcej drobinek. Ryzyko, że znajdują się w nich groźne bakterie i wirusy, jest ogromne. Patogeny potrafią znajdować się w toalecie nawet po kilkukrotnym spuszczeniu wody. Jeśli to nie przekonało cię, że spłuczki należy używać dopiero po opuszczeniu deski, z pewnością zmienisz zdanie, gdy poznasz wyniki eksperymentu badaczy z Uniwersytetu Kolorado. Pokazał on, jak mocno rozpryskuje się woda z toalety i jak długo jej mikroskopijne cząsteczki unoszą się w powietrzu.

Jak spuszczać wodę w toalecie, by uniknąć rozprzestrzeniania bakterii? Fot. Freepik
Jak spuszczać wodę w toalecie, by uniknąć rozprzestrzeniania bakterii? Fot. Freepik

Jak rozprzestrzeniają się cząsteczki z bakteriami przy spuszczaniu wody?

Jak wspomnieliśmy, zespół badaczy z Uniwersytetu Kolorado w czasie spuszczania wody podświetlił toaletę zielonym laserem i wszystko uwiecznił na filmie. Widać na nim, że cząsteczki wody z muszli strzelają wysoko w górę i długo unoszą się w powietrzu. Eksperyment pozwolił stwierdzić, że są wyrzucane w górę z prędkością 2m/s. Wysokości 1,5 m nad toaletą mogą osiągnąć w ciągu zaledwie 8 sekund. Największe cząsteczki stosunkowo szybko opadają i osiadają na powierzchni sedesu i w jego okolicy. Trwa to maksymalnie kilka sekund. Najmniejsze drobinki unoszą się jednak znacznie dłużej. Naukowcy twierdzą, że zanim opadną, może minąć nawet kilka minut. Teraz już wiesz, jak spuszczać wodę, by uniknąć kontaktu z zarazkami. Lepiej nie ryzykować i zawsze opuszczać deskę przed użyciem spłuczki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także