Nawet najbardziej poszarzałe ręczniki z szafy mojej babci odzyskały dawną biel!
Jak domowym sposobem wybielić ręczniki, by zachwycały tak jak te z pięciogwiazdkowego hotelu? Otóż jest aż pięć sposobów, by uzyskać pożądany efekt. Bez zbędnej chemii i dużych nakładów finansowych odzyskają dawny blask.
Białe ręczniki są kojarzone z renomowanymi hotelami, gdzie po prysznicu możemy się otulić miękkim materiałem, który delikatnie muska naszą skórę. Niestety w domowych warunkach nie zdają one egzaminu, gdyż już po paru tygodniach stają się poszarzałe i ciężko utrzymać je w dobrej kondycji. Jeśli masz kilka takich sztuk, którym przydałoby się odświeżenie, możesz zastosować jedną z poniższych porad, a materiał powinien się nieco wybielić. Spróbuj, przecież nic na tym nie stracisz!
Garść podstawowej wiedzy
Zanim przystąpisz do wybielania, poznaj kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą zapobiegać szarzeniu materiału. Suszenie najlepiej robić na zewnątrz, tak by promienie UV padały na materiał — będą go naturalnie rozjaśniać. Może to oczywiste, lecz pamiętaj, że nie wolno mieszać kolorów, gdyż nawet jedna skarpetka jest w stanie zafarbować wszystkie ręczniki. Podobnie jest z płynem do prania — wybieraj ten do białych tkanin.
Jak wybielić ręczniki domowym sposobem?
Jest mnóstwo produktów kuchennych, które mają właściwości wybielające. Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie podczas sprzątania, więc warto poeksperymentować również z tkaninami, które z biegiem czasu stały się szare i nieestetyczne. Oto lista produktów:
- ocet kuchenny — wystarczy rozpuścić szklankę octu w misce wody i namoczyć ręczniki przed praniem. Następnie pierzemy jak zawsze i rozwieszamy pranie na słońcu.
- soda oczyszczona — ma bardzo podobne działanie jak ocet. Wystarczy wrzucić całą torebkę do bębna pralki i puścić standardowy program.
- woda utleniona — pół szklanki wody utlenionej wymieszaj z kilkoma litrami wody i namocz tkaninę. Woda tleniona nie tylko wybiela, ale i usuwa trudne plamy.
- aspiryna — kilka tabletek aspiryny należy zmielić na proszek i wsypać do miski z wodą. Ręczniki moczymy przez dwie godziny, a następnie normalnie pierzemy.
- sok z cytryny — kwaśna kąpiel może zdziałać cuda na szarych tkaninach. Wyciśnij sok z czterech cytryn i rozpuść go w misce z wodą. Namocz ręczniki i pozostaw na minimum godzinę. Po praniu będą pięknie pachnieć!