PoradyNawóz dla piwonii za 0 zł sprawi, że będzie kwitła jak szalona. Wystarczy 1 produkt

Nawóz dla piwonii za 0 zł sprawi, że będzie kwitła jak szalona. Wystarczy 1 produkt

nawóz dla piwonii, fot. Pixabay/Genialne.pl
nawóz dla piwonii, fot. Pixabay/Genialne.pl
29.05.2023 15:51

Piwonie, dzięki pięknym, kolorowym kwiatom, są doskonałą ozdobą każdego ogrodu. Ich uprawa wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i nakładów pracy. Podpowiadamy, jaki jest najlepszy nawóz dla piwonii.

Piwonie, nazywane również peoniami, to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Wszystko dzięki pięknym, okazałym kwiatom, które mogą mieć białą, żółtą, różową bądź czerwoną barwę. Są jednak dość wymagające, dlatego należy odpowiednio o nie dbać i stosować nawozy, dzięki którym krzewy pięknie kwitną.

Jakie warunki lubią piwonie?

Piwonie najlepiej sadzić jesienią, ale jeśli wiosną kupiłeś sadzonkę w pojemniku, również możesz ją zasadzić (zrób to jak najszybciej!). Dobrze zastanów się nad wyborem miejsca dla swojej rośliny, ponieważ piwonie kiepsko znoszą przesadzanie. Najlepsze będzie stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Wsadź sadzonki do gleby piaszczysto-gliniastej o dużej zawartości próchnicy. Ponieważ krzaczki mocno się rozrastają, zadbaj o to, by każdy miał wystarczająco dużo miejsca oraz by obok nie znajdowały się kwiaty, krzewy oraz drzewa, które mogłyby pobierać z gleby zbyt dużo potrzebnych piwoniom składników odżywczych. Piwonii nie trzeba często podlewać (głównie w okresach suszy), ale za to musisz dostarczać im odpowiednio dużo nawozów.

Jaki jest najlepszy nawóz dla piwonii? Fot. Getty Images
Jaki jest najlepszy nawóz dla piwonii? Fot. Getty Images

Jak nawozić piwonie?

Sukces w uprawie piwonii w dużej mierze zależy od odpowiedniego nawożenia. By pięknie kwitnąć, potrzebują one dużej ilości substancji odżywczych.

  • Jesienią wymieszaj ziemię z obornikiem lub kompostem. To zapewni roślinom dostęp do niezbędnych substancji odżywczych przez długi czas.
  • Wiosną dostarczaj piwonii dużo fosforu (zwykle ogrodnicy stosują specjalne nawozy mineralne). Dzięki temu rośliny będą pięknie i zdrowo rosnąć.
  • Możesz sięgnąć również po domowe nawozy. Są dość uniwersalne, a do tego ekologiczne.

Jaki jest najlepszy domowy nawóz dla piwonii?

Jeśli jesteś zwolennikiem domowych nawozów, sięgnij po fusy od kawy. Ten domowy odpad doskonale sprawdzi się jako nawóz dla piwonii, ponieważ pomoże utrzymać optymalną wilgotność gleby i delikatnie ją zakwasi. Dzięki temu pojawi się mnóstwo kwiatowych pąków. Zastosowanie tego nawozu jest bardzo łatwe. Możesz to zrobić na 2 sposoby.

  • Rozsyp fusy po kawie wokół piwonii i zmieszaj je z wierzchnią warstwą ziemi.
  • Szklankę fusów zalej 10 l wody i wymieszaj. Podlewaj tą mieszanką piwonie co 2 tygodnie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także