Balkon i ogródNiewiele osób zna ten trik na bujne surfinie. Dzięki niemu mają mnóstwo kwiatów

Niewiele osób zna ten trik na bujne surfinie. Dzięki niemu mają mnóstwo kwiatów

trik na bujne surfinie fot. freepik
trik na bujne surfinie fot. freepik
21.05.2023 21:36

Długo kwitną i pięknie wyglądają, gdy spływają kaskadą z balkonu lub tarasu. Jeśli zastosujesz dodatkowo pewien trik, surfinie będą tak bujne, że sam będziesz w szoku.

Surfinie są stosunkowo młodą odmianą petunii. Zostały wyodrębnione niespełna 30 lat temu w Japonii dzięki inżynierii genetycznej. Wyróżniają się tym, że zamiast wypuszczać kwiaty do góry, pokładają się i tworzą piękne, bujne kaskady kolorowych kwiatów. By wyglądały jeszcze bardziej efektownie, możesz zastosować pewien prosty trik. Dzięki niemu kwiatów będzie jeszcze więcej niż dotychczas.

Jak dbać o surfinie?

Surfinie są roślinami dość wymagającymi. Trudy pielęgnacji wynagradzają jednak mnóstwem pięknych, zwisających z balkonu kwiatów. Aby tak się stało, zasadź je w żyznej, lekko kwaśnej, przepuszczalnej glebie. Musisz dbać o odpowiednie nawodnienie kwiatów. Podlewaj je obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Zapewnij surfiniom słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru oraz deszczu. W cieniu i chłodzie będą narażone na ataki mszyc oraz grzybów. Będą też znacznie słabiej kwitły. Dbaj również o odpowiednie odżywienie kwiatów. Raz w tygodniu stosuj nawóz wieloskładnikowy dla roślin kwitnących.

Trik bujne surfinie naprawdę działa. Fot. Getty Images
Trik bujne surfinie naprawdę działa. Fot. Getty Images

Oto triki na bujne surfinie

Surfinie charakteryzują się długim okresem kwitnienia. Wypuszczają kwiaty od kwietnia aż do października. Jeśli zasadzisz je na swoim balkonie lub tarasie, będziesz cieszyć się widokiem pięknych, kolorowych kwiatów przez cały sezon wiosenno-letni, a także na początku jesieni. Jeśli dodatkowo zastosujesz pewien prosty trik na bujne surfinie, kwiatów wyrośnie jeszcze więcej i sąsiedzi będą przecierali oczy ze zdumienia. Jedyne, co musisz zrobić, to dbać o to, by od razu usunąć każdy przekwitły okaz. Ważne jest jednak, byś robił to prawidłowo. Nie możesz odrywać jedynie główki z suchymi płatkami. Konieczne jest usunięcie również fragmentu łodygi. Dzięki temu roślina otrzyma sygnał, że może w tym miejscu wypuścić nowy pączek. Łodygi z przekwitniętymi kwiatami możesz usunąć sekatorem, ale nie jest to konieczne. Równie dobrą metodą jest ściśnięcie łodygi palcami i oderwanie jej. Wypróbuj ten trik, a zobaczysz, że surfinie będą bujne jak nigdy. Ten prosty trik możesz zastosować również w przypadku petunii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także