Balkon i ogródOgródNawóz do piwonii najlepszy z najlepszych. Rabata cała w kwiatach

Nawóz do piwonii najlepszy z najlepszych. Rabata cała w kwiatach

Różowa piwonia
Różowa piwonia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Monika
29.02.2024 17:10

Piwonie to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów w Polsce. Uprawa piwonii co prawda nie jest zbyt skomplikowana, jednak warto stosować do nich odpowiedni nawóz. Dzięki jego zastosowaniu twoja rabata będzie cała w pięknych kwiatach.

Piwonie pochodzą z rejonów centralnej Azji. Uprawiano je tam prawdopodobnie już 1000 lat przed naszą erą. To niezwykle atrakcyjne wizualnie rośliny kwitnące. Wszystko za sprawą ich pięknych pąków. Ciekawostką jest, że kiedyś piwonie były przez wielu uznawane za rośliny lecznicze. Do dziś są bardzo cenione na Dalekim Wschodzie. Piwonie są tam symbolem honoru oraz bogactwa. Wielu Polaków również ceni sobie te kwiaty w swoich domowych wazonach, donicach lub ogrodach. Podpowiadamy, jaki warto zastosować najlepszy nawóz do piwonii.

Uprawa piwonii nie wymaga wiele trudu

Zapewne wielu miłośników tych kwiatów zastanawia się, jak i kiedy sadzić piwonie? Na szczęście należą one do grupy roślin, które nie wymagają skomplikowanej uprawy. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią tym kwiatom optymalne warunki rozwoju oraz wzrostu. Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie rabatę piwonii, to koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie stanowisko do ich posadzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piwonie nie mogą przebywać w cieniu. Najlepiej jeśli kwiaty te mają dostęp do słońca i są oddalone od drzew oraz krzewów. Przy uprawie piwonii niezwykle ważna jest również właściwa gleba. Piwonie dobrze rosną w żyznym i lekko kwaśnym podłożu. Aby piwonie kwitły okazale, należy je odpowiednio nawozić. Jaki jest najlepszy nawóz do piwonii?

Naturalny nawóz do piwonii to strzał w dziesiątkę

Pamiętaj, że piwonie należy nawozić na wiosnę oraz w jesieni. Zbliża się więc idealny na to czas. Wielu ekspertów ogrodniczych zaleca nawożenie piwonii po zimie na początku kwietnia. W tym czasie zazwyczaj wystarcza zastosowanie jednej dawki nawozu. Powinien on być bogaty w potas i fosfor. Uważaj jednak, aby nie zawierał azotu, ponieważ to źle wpływa na kwitnienie. Jak sprawić, aby piwonia pięknie zakwitła? Warto przygotować dla niej naturalny nawóz. Chodzi o... obornik. Jest to idealny wspomagacz, który najlepiej odżywi piwonie po zimie.

Jak przygotować naturalny nawóz do piwonii? Wystarczy, że obornik umieścisz w dużym wiadrze i zalejesz go wodą w proporcjach 1:3. Tak powstałą mieszankę należy przykryć tkaniną, a następnie odstawić w ciemne oraz suche miejsce. Po upływie 7 dni naturalny nawóz trzeba wymieszać niepotrzebnym mieszadłem lub zwykłym patykiem. Jeżeli w wiaderku zauważysz bąbelki, to będzie to dla ciebie sygnał, że nawóz do piwonii jest gotowy. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu twoje piwonie na pewno będą szybko rosły!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także