Balkon i ogródOgródWsypałam do ziemi pod piwoniami. Zakwitły tak bujnie, jakby chciały dotknąć nieba

Wsypałam do ziemi pod piwoniami. Zakwitły tak bujnie, jakby chciały dotknąć nieba

Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock
Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

05.10.2023 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piwonie uznawane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów. Stawia się je na podium tuż obok lilii czy róż. Wiele osób decyduje się na uprawę tych niezwykłych krzaków w ogrodzie. Jest sposób na to, aby przyśpieszyć ich wzrost. Wyjaśniamy, na czym polega mineralizowanie piwonii.

Jak uprawiać piwonię? Trzeba zapewnić jej odpowiednie miejsce. Najlepsze będzie takie, które jest mocno nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Roślina powinna wzrastać na piaszczysto-gliniastej ziemi, o dużej zawartości próchnicy i wysokiej wilgotności. Krzak potrzebuje dużo wody, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Wymaga regularnego dokarmiania nawozami organicznymi, a także przycinania pędów i przekwitłych kwiatów. Niezbędne jest też mineralizowanie piwonii.

Jesienne mineralizowanie piwonii — jak je przeprowadzić

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby tę roślinę nawozić przynajmniej dwa razy w roku — wiosną i jesienią, przy czym jesienne dokarmianie ma być kluczowe dla wiosennego kwitnienia. Dzięki temu zabiegowi delikatne kwiaty lepiej zniosą zimę i staną się odporniejsze na mróz, co przełoży się na ich późniejszą kondycję. Fachowcy wskazują, że mineralizowanie piwonii najlepiej jest przeprowadzić na przełomie września i października. To więc już ostatni dzwonek! Czym dokarmić piwonię? Możesz wykorzystać do tego gotowy nawóz, który kupisz w każdym sklepie ogrodniczym, jednak hodowcy piwonii są zdania, że jesienią najlepiej sprawdzają się nawozy pochodzenia organicznego. Warto przygotować go samodzielnie, bowiem kosztuje grosze, a daje fenomenalne efekty.

Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock
Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock

Domowy nawóz do piwonii — jak go przygotować?

Aby przeprowadzić mineralizowanie piwonii, możesz wykorzystać fusy po kawie. Wystarczy, że rozsypiesz je bezpośrednio pod rośliną, a następnie zmieszasz z ziemią. Po podlaniu fusy zaczną stopniowo uwalniać swoje składniki odżywcze do ziemi, odżywiając przy tym roślinę. Fusy to niejedyny produkt, który nada się do nawożenia piwonii. Równie skuteczny jest obornik, który dostarczy kwiatom składników takich jak azot, fosfor czy potas. To pierwiastki, których każda roślina potrzebuje, aby móc prawidłowo się rozwijać. Jak go stosować? Dwa kilogramy obornika umieść w dużym wiadrze i zalej go sześcioma litrami wody. Wiadro odstaw w suche i ciemne miejsce na tydzień, a po tygodniu dokładnie zamieszaj. Nierozpuszczony obornik rozdrobnij widłami, jeszcze raz wymieszaj roztwór, a na końcu wlej go bezpośrednio pod roślinę. Latem, krzew wypuści jeszcze więcej kwiatów niż w poprzednim roku.

Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock
Mineralizowanie piwonii, fot. Adobe Stock