Zimą przesadzasz rośliny doniczkowe? W niektórych przypadkach możesz je zabić
Każdemu posiadaczowi roślin doniczkowych zależy na tym, aby kwitły zdrowo i bujnie. Dlatego hodowcy dbają o ich regularne podlewanie, nawożenie oraz przesadzanie, które daje znakomite efekty. Mało kto wie, że zimowe rozsady mogą wyrządzić roślinom więcej szkody niż pożytku.
Zima kończy sezon wegetacyjny wielu kwiatów, a to przez niską temperaturę, słabe nasłonecznienie oraz suche powietrze płynące z kaloryferów. Wszystkie te czynniki wpływają na osłabiony wzrost, a nawet marnienie roślin doniczkowych. W efekcie wiele osób podejmuje próby przesadzenia ich do nowej ziemi i doniczek, ale czy to dobre rozwiązanie?
Jak uprawiać rośliny doniczkowe w domu?
Posiadacze ich doskonale wiedzą, jak hodowla roślin doniczkowych jest dużym wyzwaniem. Nie wystarczy postawić kwiatka i czekać, ponieważ wtedy szybko uschnie. Należy o roślinę dbać, czyli regularnie dostarczać jej odpowiednich składników do życia. Podlewanie to najważniejszy warunek hodowli roślin doniczkowych, a bardzo wiele osób ma z nim kłopot. Szczególnie o tej porze roku bardzo łatwo jest przelać kwiaty, jeśli mamy zbyt hojną rękę lub nie wiemy, jak robić to poprawnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proste triki, które ułatwia Ci uprawę roślin doniczkowych!
Wtedy droga do marnienia i pleśni jest bardzo krótka, a przecież nie o to chodzi. Dlatego w zimie nie należy podlewać roślin doniczkowych tak, jak w pozostałych porach roku. Zawsze też trzeba sprawdzić podłoże, jeśli jest wilgotne, to lepiej poczekać kilka dni z konewką. Tak samo jest w przypadku nawożenia, które również warto ograniczyć do koniecznego minimum.
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
Wielu hodowców jest zdania, że przesadzanie roślin w zimie jest niczym, dobrowolne skazanie ich na powolną śmierć. O wiele lepiej jest poczekać do wiosny, ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ musimy działać od razu. Dlatego należy wiedzieć, kiedy przesadzić rośliny doniczkowe.
Jeśli widzisz, że ziemia w doniczce zmieniła swoją strukturę, to znak, aby wymienić ją na nową. Takie podłoże negatywnie wpływa na kondycję rośliny, ponieważ ciężko absorbuje wodę, a roślina nie ma możliwości pobrania z gleby koniecznych do życia minerałów. Jeśli na powierzchni doniczki zauważyłeś biały nalot oraz wyczuwasz zapach stęchlizny, to jasny sygnał, że należy rośliny przesadzić. Mogą być to początki chorób bakteryjnych lub grzybiczych albo zbyt zakwaszonej gleba.
Jeśli udało ci się kupić nową roślinkę doniczkową do kolekcji, to również i ją warto przesadzić, ponieważ w sklepowym podłożu nie będzie rosła zbyt dobrze. Tak samo jest z kwiatami, które mają zbyt małą doniczkę, a ich korzenie to istna plątanina. Natomiast, kiedy rośliny doniczkowe zimą kwitną lub puszczają pąki, to nie wolno ich przesadzać pod żadnym pozorem.