PoradyLajfhakiNawóz pod ogórki przygotujesz z 1 składnika. To prawdziwa dawka witamin

Nawóz pod ogórki przygotujesz z 1 składnika. To prawdziwa dawka witamin

nawóz pod ogórki fot. freepik
nawóz pod ogórki fot. freepik

04.06.2023 12:00, aktual.: 04.06.2023 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogórki to warzywo, które jest najczęściej sadzone w przydomowych ogródkach. Oprócz odpowiedniej gleby i regularnego podlewania rośliny te potrzebują systematycznego odżywiania. Pozwoli ono im na prawidłowy wzrost oraz ograniczy występowanie chorób. Sprawdź, jak przygotować nawóz pod ogórki.

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na uprawę tych warzyw. Duże nasłonecznienie, wahania temperatur oraz zimny wiatr mogą odbijać się na młodych sadzonkach ogórka. Dodatkowo świeżo po przesadzeniu do gruntu, warzywa potrzebują sporo czasu na przyjęcie się.

Domowy nawóz pod ogórki

Do jego przygotowania potrzeba 500 ml ciepłej wody i 1 łyżki suchych drożdży oraz 1 łyżki cukru, które należy rozpuścić w wodzie. Cały proces trwa około 2 godzin i powinien przebiegać w ciepłym miejscu. Po tym czasie należy rozcieńczyć roztwór w 5 litrach wody, która powinna być ciepła i odstana przynajmniej dobę. Przed podlewaniem trzeba drugi raz rozcieńczyć nawóz w 10 litrowej polewaczce z wodą. Dodatkowo warto podlać sadzonki samą wodą, a potem rozsypać wokół nich popiół wymieszany z ziemią. Każdą sadzonkę podlewa się 1 litrem nawozu drożdżowego. W składzie tej odżywki znajduje się azot, który stymuluje korzenie ogórków do wzrostu oraz sprawia, że składniki mineralne są lepiej przez roślinę przyswajane. Nawóz wystarczy zastosować tylko raz na sezon, kiedy sadzonki wypuszczą przynajmniej trzy liście.

Obraz

Pozostałe sposoby odżywiania ogórków

  • Prostym w przygotowaniu nawozem jest mieszanka wody i mleka, która dzięki dużej zawartości wapnia wzmocni ogórki. Mleko sprawdzi się też jako oprysk, który wytworzy skuteczną barierę ochronną przed grzybami oraz szkodnikami, np. mszycami. Wystarczy wymieszać mleko chude, czyli te o niskiej zawartości tłuszczu w proporcji 1:10 z wodą i spryskać ogórki.
  • Kolejną propozycją jest zrobienie gnojówki z pokrzyw, która jest prawdziwą bombą witaminową. Wiele osób nadal mylnie uważa pokrzywę za chwast, co jest nieprawdą. Dlatego zbierz około 1 kg pokrzyw, a następnie potnij je na drobne części. Dopiero teraz zalej pokrzywę wodą tak, aby wypełniła pojemnik. Pozostaje tylko czekać na charakterystyczny smród oraz pianę na powierzchni wody. Kiedy nawóz przestanie się pienić to sygnał, że jest gotowy. Na koniec wystarczy rozcieńczyć gnojówkę z wodą w proporcji 1:10 i podlewać ogórki.
Woman works in a garden. Lady watering vegetables
Woman works in a garden. Lady watering vegetables
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także