PoradyZrób domowy nawóz za grosze i zbieraj ogórki całymi skrzynkami. Będą dorodne, jak nigdy

Zrób domowy nawóz za grosze i zbieraj ogórki całymi skrzynkami. Będą dorodne, jak nigdy

Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images
Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images

25.04.2023 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się, czym nawozić ogórki, żeby mieć duże plony? Wcale nie musisz korzystać ze specjalistycznych preparatów. Wystarczy domowy nawóz, który wykonasz za kilka złotych. Podpowiadamy, jak z niego korzystać.

Ogórki są dość wymagającymi roślinami, ale przy właściwej pielęgnacji oraz nawożeniu dadzą obfite zbiory. I nie mówimy tu wcale o drogich, chemicznych preparatach. Pokarm dla ogórków zrobisz za kilka złotych, wykorzystując naturalne metody oparte na produktach powszechnie wykorzystywanych w kuchni.

Dlaczego nawożenie ogórków jest konieczne?

Nawożenie ogórków jest kluczem do osiągnięcia dużych plonów. Rośliny te są płytko ukorzenione i potrzebują dużej ilości pokarmu. W związku z tym szybko wyjaławiają glebę, w której są zasadzone. Bez nawozu będą "głodować". Właśnie dlatego musisz zadbać o to, by w ziemi w dużych dawkach znalazły się odpowiednie witaminy oraz minerały.

Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images
Czym nawozić ogórki? Fot. Getty Images

Czym nawozić ogórki? Wypróbuj drożdże

Domowy nawóz dla ogórków możesz zrobić z drożdży. Są bogate w witaminy oraz minerały, które pobudzają wzrost roślin. Niedawno podpowiadaliśmy, jak wykorzystać je w uprawie pomidorów. Równie dobrze sprawdzą się w przypadku ogórków. Weź 10 g drożdży i rozpuść w 10 l ciepłej wody. Pamiętaj, że nie powinna być zbyt gorąca, by nie zabiła grzybów wchodzących w ich skład. Zostaw roztwór do wystygnięcia, a następnie podlej ogórki. Nie zostawiaj mieszanki na później. Jeśli coś zostanie, możesz nawieźć również inne rośliny ogrodowe, a nawet kwiaty na balkonie lub w domu. Pamiętaj, by za każdym razem przygotowywać świeży nawóz. Używaj go regularnie, by pobudzić rośliny do wzrostu. Dzięki temu zbierzesz mnóstwo dorodnych ogórków.

Czym nawozić ogórki? Fot Getty Images
Czym nawozić ogórki? Fot Getty Images

Czym nawozić ogórki? Zastosuj sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona to kolejny domowy produkt, który doskonale odżywi ogórki i pomoże uzyskać wysokie plony. Wystarczy jedna torebka (80 g), którą kupisz już za 2 zł, by ogórki rosły jędrne oraz by było ich bardzo dużo. Opakowanie sody oczyszczonej rozpuść w 10 l wody i wymieszaj. Podlej tą mieszanką ogórki. Po 2 tygodniach powtórz zabieg. Odczekaj kolejne 2 tygodnie i zastosuj mieszankę w nieco zmodyfikowanej wersji. Tym razem zastosuj 60 g sody oczyszczonej na 10 litrów wody. Jeśli masz w domu jod, możesz dodać kilka kropli, by wzmocnić preparat. Podlej mieszanką ogórki, a później już tylko czekaj na obfite zbiory.

Czym nawozić ogórki? Fot. Genialne.pl
Czym nawozić ogórki? Fot. Genialne.pl

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także