Podlałam tuje i od razu wypuściły mnóstwo gałązek! Ten nawóz kosztował mnie 2 zł
Uchodzą za łatwe w pielęgnacji, dlatego tak chętnie są sadzone w ogrodach. Prawda jest jednak taka, że tuje potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by zachowały piękny wygląd. Podpowiadamy, jak zrobić nawóz pod tuje, dzięki któremu nie będą brązowiały i wypuszczą mnóstwo nowych, zielonych gałązek.
23.06.2023 10:49
Tuje, nazywane również żywotnikami, aby pięknie rosły, potrzebują słonecznego, ale osłoniętego od wiatru stanowiska. Należy je regularnie podlewać, a także nawozić. Konieczne jest również przycinanie gałązek. Błędy w pielęgnacji sprawiają, że iglaki, żółkną, a następnie brązowieją. Aby temu zapobiec, warto stosować domowy nawóz pod tuje. Zrobisz go za mniej niż 2 zł.
Dlaczego tuje brązowieją?
Przyczyny brązowienia tui mogą być różne. Przede wszystkim krzaczki należy odpowiednio nawadniać. Latem powinieneś dostarczać im sporej ilości wody raz w tygodniu. Nie zapominaj również o zimowym podlewaniu. Porządnie nawodnij tuje przed nastaniem mrozów (np. w październiku). Aby na dłużej zachować wilgoć w ziemi, zastosuj ściółkę z kory. Możesz podlewać iglaki również w czasie zimy, w umiarkowanie ciepłe dni. Jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej ilości wody w okresie zimowym, wiosną lub latem ich gałązki zaczną brązowieć. Tujom szkodzą również: mocz zwierząt, niewłaściwe pH gleby i błędy w nawożeniu. Brązowienie liści może być wynikiem braku niektórych substancji odżywczych. Poniżej przedstawiamy przepis na domowy nawóz pod tuje, dzięki któremu będą wypuszczać mnóstwo zielonych gałązek. Pamiętaj, by stosować go zgodnie ze wskazówkami. Przenawożenie również może odbić się na kondycji krzaczków.
Jak zrobić błyskawiczny nawóz pod tuje za grosze?
Aby zrobić domowy nawóz pod tuje, wystarczy wykorzystać 1 składnik z kuchni za mniej niż 2 zł. Mowa o drożdżach, które zawierają wiele substancji odżywczych. Możesz wykorzystać je na dwa sposoby (obydwa są równie skuteczne). Wykonanie błyskawicznego nawozu pod tuje z drożdży jest bardzo proste.
- 50 g świeżych drożdży rozpuść w 5 l ciepłej wody (pamiętaj, że nie może być gorąca).
- Odstaw mieszankę na 1 godzinę.
- Po upływie wyznaczonego czasu wylej preparat bez rozcieńczania pod krzaczki tui.
- Stosuj nawóz przez cały sezon. Powtarzaj nawożenie co 2 tygodnie.
Jak zrobić nawóz ze sfermentowanych drożdży?
Przygotowanie sfermentowanego nawozu pod tuje jest równie proste, ale bardziej czasochłonne. 50 g drożdży wymieszaj z 1/2 szklanki cukru i odstaw na 1-2 godziny. Po tym czasie zalej składniki 5 l ciepłej wody. Odstaw mieszankę w ciemne miejsce na tydzień. Używaj nawozu po rozcieńczeniu. Jedną szklankę preparatu rozrabiaj w 10 l wody. Również tę mieszankę możesz stosować co 2 tygodnie.