PoradyWystarczy kilka zapałek, by rośliny rosły bujne jak nigdy przedtem! Stosuj nawóz za grosze

Wystarczy kilka zapałek, by rośliny rosły bujne jak nigdy przedtem! Stosuj nawóz za grosze

Nawóz z siarki, Fot. Youtube/ContainerCutFlowerGarden, Pixabay
Nawóz z siarki, Fot. Youtube/ContainerCutFlowerGarden, Pixabay

28.06.2023 18:59

Rośliny potrzebują nie tylko azotu, fosforu i potasu. Wśród substancji, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania, znajduje się również m.in. siarka. Bez niej kwiaty mogą przestać prawidłowo się rozwijać i staną się podatne na choroby. Odpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz z siarką z... zapałek.

Siarka wspiera wiele procesów zachodzących w tkankach roślin, w tym fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie azotu. Dzięki niej rośliny nie kumulują szkodliwych azotanów i metali ciężkich (to szczególnie ważne przy uprawie warzyw). Przez to kwiaty, owoce i warzywa są też bardziej odporne na choroby oraz szkodniki. Kiedy zauważysz, że twoim roślinom brakuje tego pierwiastka, zrób nawóz z siarką, który szybko poprawi ich kondycję.

Kiedy potrzebny jest nawóz z siarką?

O niedoborze siarki świadczy przede wszystkim zmiana koloru liści. Jeśli są jasnozielone, żółte lub nawet białawe, to znak, że wystąpiła chloroza młodych liści. Choroba ta związana jest z niedoborem chlorofilu i nieprawidłowym procesem fotosyntezy, który (jak wspomnieliśmy) w dużym stopniu zależy właśnie od tego, czy roślina ma odpowiednio dużo siarki. O niedoborze tego pierwiastka świadczy również karłowacenie liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Nawóz z siarką powinien rozwiązać wszystkie problemy.

Nawóz z siarką jest potrzebny, gdy liście żółkną. Fot. Freepik
Nawóz z siarką jest potrzebny, gdy liście żółkną. Fot. Freepik

Jak zrobić domowy nawóz z siarką?

Zrobienie nawozu z siarką jest bardzo proste.

  • Rozpuść zapałki, a konkretnie ich końcówki w wodzie. Zastosuj 8-10 sztuk na 250 ml wody. Zostaw je zanurzone w wodzie na godzinę. Następnie podlej nią rośliny.
  • Innym sposobem na wykorzystanie siarki znajdującej się w główkach zapałek jest umieszczenie ich w doniczce. Rozmieść je w ziemi w ok. 5-centymetrowych odstępach, a następnie podlej roślinę jak zwykle. Po ok. 48 godzinach główki zapałek powinny już całkowicie się rozpuścić. Możesz je wtedy wyjąć i wyrzucić.

Co daje taka odżywka?

Zwolennicy tej metody zapewniają, że nawóz z siarką wykonany z zapałek znacząco poprawia kondycję roślin. Ich liście odzyskują piękny, intensywny, zielony kolor. Rośliny zaczynają lepiej rosnąć i stają się bardziej odporne na szkodniki oraz choroby. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że takie odżywianie siarką ma również przeciwników. Twierdzą oni, że w główkach zapałek (poza siarką) znajdują się również substancje, które mogą szkodzić roślinom. Dodają, że stosując ten nawóz, nie mamy pewności, jaką dawkę pierwiastka aplikujemy roślinie. Ich zdaniem stosowanie nawozu z siarki na bazie zapałek należy traktować jako eksperyment, który może się nie powieść.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także