PoradyWystarczy kilka zapałek, by rośliny rosły bujne jak nigdy przedtem! Stosuj nawóz za grosze

Wystarczy kilka zapałek, by rośliny rosły bujne jak nigdy przedtem! Stosuj nawóz za grosze

Rośliny potrzebują nie tylko azotu, fosforu i potasu. Wśród substancji, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania, znajduje się również m.in. siarka. Bez niej kwiaty mogą przestać prawidłowo się rozwijać i staną się podatne na choroby. Odpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz z siarką z... zapałek.

Nawóz z siarki, Fot. Youtube/ContainerCutFlowerGarden, Pixabay
Nawóz z siarki, Fot. Youtube/ContainerCutFlowerGarden, Pixabay

Siarka wspiera wiele procesów zachodzących w tkankach roślin, w tym fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie azotu. Dzięki niej rośliny nie kumulują szkodliwych azotanów i metali ciężkich (to szczególnie ważne przy uprawie warzyw). Przez to kwiaty, owoce i warzywa są też bardziej odporne na choroby oraz szkodniki. Kiedy zauważysz, że twoim roślinom brakuje tego pierwiastka, zrób nawóz z siarką, który szybko poprawi ich kondycję.

Kiedy potrzebny jest nawóz z siarką?

O niedoborze siarki świadczy przede wszystkim zmiana koloru liści. Jeśli są jasnozielone, żółte lub nawet białawe, to znak, że wystąpiła chloroza młodych liści. Choroba ta związana jest z niedoborem chlorofilu i nieprawidłowym procesem fotosyntezy, który (jak wspomnieliśmy) w dużym stopniu zależy właśnie od tego, czy roślina ma odpowiednio dużo siarki. O niedoborze tego pierwiastka świadczy również karłowacenie liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Nawóz z siarką powinien rozwiązać wszystkie problemy.

Nawóz z siarką jest potrzebny, gdy liście żółkną. Fot. Freepik
Nawóz z siarką jest potrzebny, gdy liście żółkną. Fot. Freepik

Jak zrobić domowy nawóz z siarką?

Zrobienie nawozu z siarką jest bardzo proste.

  • Rozpuść zapałki, a konkretnie ich końcówki w wodzie. Zastosuj 8-10 sztuk na 250 ml wody. Zostaw je zanurzone w wodzie na godzinę. Następnie podlej nią rośliny.
  • Innym sposobem na wykorzystanie siarki znajdującej się w główkach zapałek jest umieszczenie ich w doniczce. Rozmieść je w ziemi w ok. 5-centymetrowych odstępach, a następnie podlej roślinę jak zwykle. Po ok. 48 godzinach główki zapałek powinny już całkowicie się rozpuścić. Możesz je wtedy wyjąć i wyrzucić.

Co daje taka odżywka?

Zwolennicy tej metody zapewniają, że nawóz z siarką wykonany z zapałek znacząco poprawia kondycję roślin. Ich liście odzyskują piękny, intensywny, zielony kolor. Rośliny zaczynają lepiej rosnąć i stają się bardziej odporne na szkodniki oraz choroby. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że takie odżywianie siarką ma również przeciwników. Twierdzą oni, że w główkach zapałek (poza siarką) znajdują się również substancje, które mogą szkodzić roślinom. Dodają, że stosując ten nawóz, nie mamy pewności, jaką dawkę pierwiastka aplikujemy roślinie. Ich zdaniem stosowanie nawozu z siarki na bazie zapałek należy traktować jako eksperyment, który może się nie powieść.