PoradyLajfhakiZmiel jedną filiżankę tych małych ziarenek, wsyp do doniczek i zmieszaj je z ziemią. Mają długotrwałe działanie

Zmiel jedną filiżankę tych małych ziarenek, wsyp do doniczek i zmieszaj je z ziemią. Mają długotrwałe działanie

Oto jak zrobić uniwersalny nawóz z soczewicy. Fot. Freepik
Oto jak zrobić uniwersalny nawóz z soczewicy. Fot. Freepik
10.10.2023 17:00, aktualizacja: 10.10.2023 17:31

Zastanawiasz się, czy istnieje jeden preparat, którym można odżywić wszystkie domowe rośliny? Mamy dla ciebie świetną wiadomość! Takim środkiem jest nawóz z soczewicy. Kosztuje grosze, a działa tak samo dobrze jak drogie sklepowe specyfiki.

Zwykle dla różnych roślin potrzebne są różne odżywki. Jeśli masz w domu i storczyki, i palmy, i anturium, i sukulenty, i jakiekolwiek inne rośliny, prawdopodobniej kupujesz lub przygotowujesz dla wszystkich osobne nawozy. Nie musisz więcej tego robić! Wystarczy trochę soczewicy, by zrobić skuteczny nawóz dla absolutnie wszystkich kwiatów doniczkowych. Jest tani i prosty do wykonania, a doskonale wpływa na kondycję kwiatów.

Dlaczego nawóz z soczewicy dobrze się sprawdza?

Soczewica zawiera wiele składników odżywczych, które są potrzebne, by rośliny zdrowo rosły. Znajdziemy w niej m.in. azot, fosfor, potas oraz bor. Ta mieszanka pobudzi marniejące kwiaty do wzrostu oraz kwitnienia. Jeśli zauważyłeś, że jakakolwiek roślina doniczkowa przestała prawidłowo się rozwijać, nie czekaj i zrób nawóz z soczewicy, który szybko przywróci jej dawny blask. Masz do wyboru 2 równie skuteczne formy przygotowania odżywki — nawóz w proszku lub płynie. Dodatkową zaletą stosowania tego naturalnego rozwiązania jest jego stosunkowo niska cena. Paczkę soczewicy, która wystarczy na wiele porcji nawozu, kupisz za ok. 10 zł.

Nawóz z soczewicy jest dobry dla wszystkich roślin doniczkowych. Fot. Freepik
Nawóz z soczewicy jest dobry dla wszystkich roślin doniczkowych. Fot. Freepik

Jak zrobić nawóz z soczewicy?

Zrobienie sproszkowanego nawozu, który zasili wszystkie rośliny doniczkowe, jest bardzo proste. Wsyp 3 łyżki soczewicy do blendera i zmiel ziarna na drobny proszek. Następnie po prostu wsyp go do doniczek i zmieszaj z wierzchnią warstwą ziemi. Składniki odżywcze będą stopniowo uwalniane do gleby, więc nawóz będzie działał przez długi czas. Uzupełniaj go raz na miesiąc, a zapewnisz roślinom stały dostęp do cennych składników odżywczych. Szybko odwdzięczą się coraz piękniejszym wyglądem.

Nawóz z soczewicy to tania i uniwersalna odżywka. Fot. Freepik
Nawóz z soczewicy to tania i uniwersalna odżywka. Fot. Freepik

Jak przerobić soczewicę na płynny nawóz?

Soczewica może być również bazą do wykonania nawozu w płynie. Dodaj 3 łyżki soczewicy do ok. 750 ml wody. Odstaw mieszankę na ok. 4 godziny. Po upływie tego czasu woda powinna mieć kolor zbliżony do ziarenek soczewicy. To znak, że odżywka jest gotowa. Przecedź preparat przez sitko, a następnie podlej nim rośliny, które przestały rosnąć lub kwitnąć. Powtarzaj zabieg raz na miesiąc. Szybko zauważysz pozytywne efekty tej domowej kuracji. Kwiaty zaczną pięknie rosnąć, wypuszczać nowe liście, pędy oraz bujnie kwitnąć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także