PoradyZnajomy ogrodnik pokazał mi, jak ratować przelane rośliny doniczkowe

Znajomy ogrodnik pokazał mi, jak ratować przelane rośliny doniczkowe

jak uratować przelane rośliny, fot. Getty Images
jak uratować przelane rośliny, fot. Getty Images
25.06.2023 17:22

Nadmiar w uprawie roślin nigdy nie jest wskazany. Dotyczy to zarówno ilości światła, nawożenia, jak i podlewania. Przelane rośliny zaczynają marnieć. Podpowiadamy, po czym poznać, że dostarczasz kwiatom za dużo wody i co zrobić w takiej sytuacji.

Zbyt obfite podlewanie roślin to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy. Chcemy zadbać o kwiaty, więc nie żałujemy im wody. Niestety efekt może być odwrotny od zamierzonego. Nadmiar wody szkodzi roślinom tak samo jak jej niedobór. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli masz w domu przelane rośliny.

Dlaczego zbyt obfite podlewanie jest szkodliwe?

Nadmiar wody spływa na dno doniczki i osiada w okolicy korzeni, utrudniając roślinie pobieranie tlenu. W efekcie dochodzi do niedotlenienia, które objawia się więdnięciem kwiatów oraz liści. Roślina słabnie i staje się podatna na choroby oraz ataki szkodników. Wszystko to prowadzi do jej obumarcia. Jeśli nie zadziałasz odpowiednio wcześnie, możesz nie dać się uratować kwiatów.

Przelane rośliny można jeszcze uratować. Fot. Freepik
Przelane rośliny można jeszcze uratować. Fot. Freepik

Jak rozpoznać przelane rośliny?

Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego jest więdnięcie liści oraz kwiatów. Liście zaczynają się zwijać, żółkną, a w końcu całkowicie więdną i opadają. Jeśli widzisz, że dochodzi do tego, choć ziemia w doniczkach jest mokra, to niezbity dowód na to, że rośliny zostatały przelane. Innymi sygnałami, że dostarczyłeś roślinom zbyt dużo wody, są brązowiejące końcówki liści oraz pojawianie się na nich pęcherzyków, czernienie łodyg i gnicie pędów. Zbyt obfite podlewanie sprawia również, że rośliny przestają kwitnąć i wypuszczać nowe pędy.

Przelane rośliny należy przesadzić. Fot. Freepik
Przelane rośliny należy przesadzić. Fot. Freepik

Jak ratować przelane rośliny?

Jeśli w porę zdiagnozujesz problem, możesz uratować swoje przelane rośliny doniczkowe. Przede wszystkim musisz je przesadzić. Wyjmij rośliny z doniczek, całkowicie usuń ziemię i opłucz korzenie pod letnią wodą. Następnie przyjrzyj się kwiatom i usuń wszystkie obumarłe fragmenty. Sprawdź dokładnie korzenie. Jeśli choć część pozostała zdrowa, roślina ma szansę się odrodzić. Zasadź ją w nowej doniczce wypełnionej świeża ziemią. Pamiętaj, że podłoże musi być jedynie trochę wilgotne. W przypadku roślin, które ukorzeniają się z pędów (np. geranium, begonia, fikus), szansę na odratowanie kwiatów masz również w przypadku całkowitego zniszczenia korzeni. Pobierz część nadziemną takiego okazu i ponownie ukorzeń ją w wodzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także