×

Capsula Mundi – ekologiczne podejście do kwestii pochówku. Każdy może zamienić się w drzewo

Każdego roku cmentarze znacząco powiększają swoją powierzchnię i anektują nowe grunty w przestrzeni miejskiej. A gdyby tak zamiast nowych nekropolii zaczęły powstawać lasy? Rozwiązaniem jest Capsula Mundi.

capsula mundi
CapsulaMundi/Facebook

Ludzkie ciało w służbie zieleni

Anne Citelli i Raoul Bretzel to duet włoskich projektantów, którzy opracowali alternatywną metodę pochówku. Stworzyli Capsulę Mundi, czyli organiczną i biodegradowalną kapsułę przypominającą jajo. W niej umieszczone zostają zwłoki wraz z nasionami bądź sadzonką ulubionego drzewa. Następnie całość zakopywana jest w ziemi. Z biegiem czasu, ze szczątek zmarłego powstanie nowa roślina. Ten wynalazek rzuca nowe spojrzenie na to, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci

capsula mundi
CapsulaMundi/Facebook

Kapsuła w przygotowaniu

capsula mundi
CapsulaMundi/Facebook

Jajo zamiast trumny

Kapsuła wygląda jak duże jajo. Kształt nie jest przypadkowy. Jajo to symbol odrodzenia, zalążek życia i przezwyciężenia śmierci, która utożsamiana jest z rozpoczęciem nowej egzystencji. Ciało układane jest w pozycji embrionalnej. Wygląda tak, jak w łonie matki. Okres bytowania na ziemi zatoczył swoje koło. Odchodzimy z niej nadzy, podobnie jest się pojawiliśmy.

capsula mundi
CapsulaMundi/Facebook

Lasy alternatywą dla cmentarzy

Ta nowatorska forma pochówku cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu zwolenników ekologii pragnęło, aby z ich ciał powstawały całe lasy pamięci wolne od kamiennych nagrobków. Bliscy zmarłej osoby mogliby otoczyć troską drzewo, w które się przeistoczyła oraz usiąść w jego cieniu i zanurzyć się we wspomnieniach. To daje dużą pociechę w ciężkich chwilach.

jaja
CapsulaMundi/Facebook

Co myślisz o Capsula Mundi? Zdecydowałbyś się na taką formę pochówku?

Źródła: nauka.rocks

Może Cię zainteresować

zamknij