Nie daj się nabić w butelkę i zobacz jak odróżnić pasternak od pietruszki
Jesień to czas zbiorów warzyw, na które czekaliśmy cały sezon. Jednak okazuje się, że nie każdy potrafi rozpoznać poprawnie wszystkie warzywa. Sprawdź jak odróżnić pasternak od pietruszki.
Te warzywa są często ze sobą mylone ze względu na łudząco podobny wygląd. Mimo że należą do rodziny selerowatych, to nie są bliźniakami. Pierwszą zauważalną różnicą jest to, że pietruszka kwitnie na biało, a pasternak ma żółte kwiatostany.
Jak odróżnić pasternak od pietruszki?
W przypadku tych dwóch warzyw należy zwrócić uwagę na ich elementy charakterystyczne. Pietruszka posiada gładkie liście. A w przypadku pasternaka są one twarde, włochate od spodu oraz nie nadają się do spożycia. Mimo to oba warzywa najczęściej dostępne są już bez liści, przez co trzeba zwrócić uwagę na miejsce, z którego one wyrastają. Pietruszka ma charakterystyczne zgrubienie przypominające stożek, a pasternak wgłębienie z ciemną otoczką. Kolejną różnicą są korzenie, które w przypadku pasternaka są kilkukrotnie większe od pietruszki. Warto dodać, że kluczowym elementem, dzięki któremu rozróżnimy warzywa, jest zapach. Pietruszka posiada charakterystyczny aromat, natomiast pasternak bardziej zalatuje marchewką. Bardzo często pasternak hodowany jest dla zwierząt, ponieważ stanowi podstawowe i tanie pożywienie. Pietruszka natomiast z całą nacią wykorzystywana jest do większości potraw w kuchni.
Właściwości pietruszki i pasternaka
- W pietruszce znaleźć można bogactwo witamin i minerałów, takich jak fosfor, wapń, potas. Okazuje się, że zawiera także witaminę A, C, E, B1. Była od wieków wykorzystywana w medycynie ludowej pietruszka. Szczególnie ceniono jej korzeń, który posiada apiol, apigeninę, mirystycynę i furanokumarynę. Te trudne nazwy to nic innego jak substancje, które wykazują działanie dezynfekujące, moczopędne, pozytywnie wpływające na zaburzenia menstruacyjne oraz przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dlatego osoby cierpiące na problemy z układem moczowym powinny spożywać pietruszkę.
- Często z pasternaku wytwarza się olejek, który posiada wysoką zawartość flawonoidów oraz furanokumarynę. Dlatego warto go stosować na łuszczycę oraz bielactwo. Co ciekawe pasternak wykazuje właściwości uspokajające i nasenne, przez co fantastycznie nada się dla osób cierpiących na zaburzenia snu.