PoradyLajfhakiJeden trik pobudzi pietruszkę do wzrostu. Nasiona wykiełkują w kilka dni!

Jeden trik pobudzi pietruszkę do wzrostu. Nasiona wykiełkują w kilka dni!

Jak siać pietruszkę fot. getty images
Jak siać pietruszkę fot. getty images

29.04.2023 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pietruszka od lat cieszy się ogromną popularnością i często gości w naszych ogródkach. Używamy jej do gotowania jako dodatek lub ozdobę do przygotowywanych potraw. Mimo to zdarza się tak, że nasiona pietruszki słabo kiełkują. Dlatego podpowiadamy, jak siać pietruszkę, aby rosła szybko.

Nasiona pietruszki, podobnie do ziaren kopru zawierają w składzie substancje, które hamują wzrost, to tzw. inhibitory kiełkowania. Najlepiej zakupić nasiona dwu lub trzyletnie już na jesień i zasadzić je na zimę, ponieważ topniejący śnieg oraz deszcz eliminuje poprzez rozpuszczenie niekorzystne dla wzrostu inhibitory kiełkowania.

Jak wzmocnić kiełkowanie pietruszki?

Pierwsza z zasad będzie pomocna przy wysiewie tylko świeżych nasion pietruszki, aby pozbyć się z nich chemii zatrzymującej wzrost. Warto wtedy moczyć nasiona w wodzie przez jeden dzień, następnie delikatnie je osuszyć i od razu wysiać. Nasion, które miały styczność z wodą, nie możemy przechowywać, ponieważ spleśnieją. Drugi sposób był stosowany przez nasze mamy oraz babcie i również polega na moczeniu nasion pietruszki, ale w wodzie utlenionej, czyli 3% nadtlenku wodoru przez 15 minut. Ciekawa trzecia metoda polega na zanurzeniu nasion pietruszki w alkoholu, najlepszy będzie spirytus 40% na około 10 minut. Po takiej kąpieli wypłucz nasiona i wysiej, jednak uważaj i dokładnie monitoruj czas, ponieważ za długie moczenie uszkadza błony komórkowe nasion, niszcząc je.

Obraz

Kiedy i jak siać pietruszkę?

Pietruszkę wysiewać możemy zarówno na zimę, wtedy pojawi się wczesną wiosną, jak również przez prawie cały sezon wiosenno-letni od kwietnia do sierpnia. Ogrodnicy bardzo często zostawiają nasiona na kolejny rok w ziemi, co jest plusem, ponieważ pietruszka szybko wyrośnie. Natomiast sposób ten ma też jedną zasadniczą wadę, pietruszka jest gorszej jakości i posiada szorstkie oraz mało aromatyczne liście. Dlatego warto co roku wysiewać pietruszkę na nowo. Przed przystąpieniem do siania zwróć uwagę na głębokość, w której zamierzasz umieścić nasiona, a powinno być to około 2 cm. W kolejnym etapie podlej grządkę wodą. Najważniejsze jest nieprzysypywanie wysianej pietruszki ziemią tylko folią, pod którą powinna zostać na około 2 tygodnie. Wtedy mamy pewność, że wykiełkuje nam około 80 % nasion.

To polubi twoja pietruszka

Jeśli zamierzasz uprawiać pietruszkę, musisz wiedzieć jakie warunki lubi pietruszka. Roślina ta dobrze rośnie w ziemi o pH kwaśnym lub obojętnym. Lubi podlewanie i nawożenie np. rozcieńczonym obornikiem kurzym.

9 trików ogrodniczych, które musisz poznać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także