PoradyLajfhakiNie musisz kłaść na grobie plastiku! Tak zrobisz ekologiczny znicz i wieniec

Nie musisz kłaść na grobie plastiku! Tak zrobisz ekologiczny znicz i wieniec

Na cmentarzach powstaje mnóstwo odpadów, które mimo segregacji często nie nadają się do recyklingu. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec. Ta wiedza może przydać się nie tylko przed 1 listopada.

jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec, fot. Getty Images
jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec, fot. Getty Images

09.10.2023 09:23

Większość ozdób na cmentarz jest wykonana z plastiku. Nawet jeśli używasz ich przez kilka miesięcy (uzupełniasz wkłady w zniczach) lub lat (kilka razy kładziesz na Wszystkich Świętych ten sam wieniec), w końcu i tak lądują na składowisku odpadów, gdzie rozkładają się bardzo powoli. Podpowiadamy, jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec, by podczas wizyt na grobach, nie tylko we Wszystkich Świętych, dbać o środowisko.

Czy odpady z cmentarza nadają się do recyklingu?

Żywe kwiaty z cmentarzy trafiają przy segregacji do frakcji odpadów bio. Z tym nie ma problemu. Schody zaczynają się przy szkle i plastiku. Oczywiście są to tworzywa, które nadają się do ponownego przetworzenia. Niestety, aby mogły trafić do recyklingu, nie mogą być zabrudzone woskiem ze świec. A z tym na cmentarzach zwykle jest problem. W efekcie większość cmentarnych odpadów trafia na składowiska, gdzie będzie zalegać setki lat. Administratorzy cmentarzy starają się ograniczyć ilość odpadów, tworząc zniczodzielnie, czyli półki, na których można zostawiać znicze nadające się do ponownego wykorzystania. Jest to jednak jedynie kropla w morzu ekologicznych potrzeb. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec. Im więcej osób się na to zdecyduje, tym bardziej skorzysta środowisko.

Jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec? Fot. Freepik
Jak zrobić ekologiczny znicz i wieniec? Fot. Freepik

Jak zrobić ekologiczny znicz?

Znicz DIY to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też oryginalne. Możesz go zrobić na dwa sposoby, w zależności od tego, jak oceniasz swoje umiejętności.

  • Aby zrobić prostą ozdobę, potrzebujesz tylko słoika (np. o pojemności 1 litra), świeczki, która bez przeszkód się w nim zmieści oraz dowolnych (ale naturalnych!) dodatków. Mogą to być gałązki świerkowe, patyczki, szyszki, kasztany, mech, a także kamyki. Rozłóż je wokół świecy i gotowe! Szyjkę słoika możesz dodatkowo obwiązać jutowym sznurkiem, by lepiej wyglądała. Taki znicz będzie pięknie się prezentował. Gdy świeczka się spali, możesz usunąć ozdoby, umyć słoik i użyć go ponownie.
  • Nieco trudniejsze jest wykonanie znicza w ceramicznej doniczce. Aby go zrobić, musisz rozpuścić wosk (bezpośrednio w garnku lub na parze), a także przygotować kilka kawałków sznurka o długości większej niż wysokość donicy. Sznurki zanurz w ciekłym wosku, a następnie odłóż na bok, by knoty zastygły. Następnie przestudź trochę ciecz i przelej ją do doniczki. Umieść w niej kawałki sznurka, przywiązane lub przypięte klamerkami do patyczka lub ołówka opartego o krawędzie naczynia. Zaczekaj, aż wosk zastygnie i gotowe! Również taką donicę możesz napełniać wielokrotnie.

Jak zrobić ekologiczny wieniec?

Ekologiczny wieniec to po prostu wieniec żywy. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie go wykonać, zamów wiązankę w kwiaciarni.  Uprzedź florystę, że nie powinna mieć żadnych plastikowych ozdób ani wstążek. Zachęcamy jednak, żebyś spróbował zrobić wieniec samodzielnie. Potrzebujesz podkładu z drutu lub giętych gałęzi, który będzie pełnił funkcję stelaża na gałązki i inne elementy wieńca (będziesz mógł używać go wielokrotnie). Jako bazę kompozycji możesz oczywiście wykorzystać świerk, ale także sosnę, jałowiec czy ostrokrzew (ten ostatni szczególnie dobrze będzie pasował w okolicy Bożego Narodzenia). Gałązki możesz ozdobić dowolnymi kwiatami, ale także innymi naturalnymi elementami, np. szyszkami, rajskimi jabłuszkami, jarzębiną czy suszonymi plasterkami owoców cytrusowych. Kiedy wieniec uschnie, po prostu oczyścisz podkład, wyrzucisz resztki do kosza na odpady bio i tyle.