PoradyLajfhakiNie kupuję karpia na ostatnią chwilę. Wiem, ile wcześniej można go mrozić

Nie kupuję karpia na ostatnią chwilę. Wiem, ile wcześniej można go mrozić

Mrożony karp. Fot. Gettyimages
Mrożony karp. Fot. Gettyimages
Adrianna Trusiuk

29.10.2023 19:54

W sklepach pojawiają się pierwsze ozdoby świąteczne, co oznacza, że zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim coroczna walka o karpia. Niestety, jego cena z roku na rok rośnie, a najdrożej jest tuż przed świętami. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie ryby przed świętami i zamrożenie. Czy mrożony karp dotrwa do świąt?  Wyjaśniamy.

Dzwonko, w galarecie, pieczony, z warzywami. Dla wielu z nas karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Zdarza się, że przed świętami ludzie dosłownie wyrywają go sobie z rąk, nie zważając na to, że to właśnie wtedy jego cena wzrasta najbardziej. Nie musisz brać w tym udziału. Wystarczy, że kupisz karpia już teraz.

Mrożony karp — jak długo wytrzyma w zamrażalce i jak go zamrozić?

Mrożony karp, fot. Adobe Stock
Mrożony karp, fot. Adobe Stock

Jeśli chcesz przed świętami spędzić jak najmniej czasu w kuchni, możesz poddać karpia obróbce termicznej. Smażony, pieczony czy ten duszony może zostać zamrożony. Jak to zrobić? Przygotowaną rybę przełóż do miski i poczekaj, aż całkowicie ostygnie. Po ostygnięciu przełóż gotowego karpia do woreczka strunowego lub plastikowego opakowania na żywność. Nie zapomnij napisać daty przygotowania na opakowaniu. Ryba powinna znajdować się w szufladzie, w której to panuje najniższa temperatura. Spożyj go w przeciągu trzech miesięcy od dnia zamrożenia.

Jak rozmrozić karpia?

Zastanawiasz się, jak poprawnie rozmrozić karpia? Po wyciągnięciu ryby z zamrażalnika włóż ją do dużej, głębokiej miski i odstaw w bezpieczne miejsce. Lód powinien puścić po kilku godzinach, ale jeśli chcesz przyśpieszyć ten proces, dolej do miski zimnej wody i wymieniaj ją co godzinę. Tak przyśpieszysz rozmrażanie. Pamiętaj jednak, że rozmrożona ryba musi zostać zjedzona w ciągu 24 godzin. Po tym czasie nie nadaje się już do spożycia.

Mrożony karp, fot. Adobe Stock
Mrożony karp, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także